Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 1 oră în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 1 oră în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 3 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 3 ore în urmă
Teodora Luca: povestea din spatele unei cariere artistice de succes - 5 ore în urmă
Scriitorul Gelu Vlașin, în mijlocul elevilor de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 6 ore în urmă
Vacek – proză de Marian Ilea (XXII) - 6 ore în urmă
Elevii de la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” au colindat la Centrul de Zi de Recuperare Esperando - 6 ore în urmă
Mirosul de sărbătoare a pătruns la Centrul Luchian din Baia Mare, în cadrul atelierului de ornat turtă dulce - 7 ore în urmă
Misiunile zilei: Scade cuantumul sancțiunilor aplicate în Maramureș!; Forțele de intervenție, cu ochii pe circulația rutieră și pe cei carantinați sau izolați
Structurile teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne polițiștii locali și ale Ministerului Apărării Naționale au executat, în ultimele 24 de ore, pe raza județului Maramureș, în sistem integrat 57 de misiuni.
Au fost angrenate 115 efective care au acționat cu 31 mijloace de mobilitate pentru paza locațiilor de carantinare, verificarea persoanelor aflate în evidențe cu privire la respectarea măsurii de izolare la domiciliu, fluidizarea circulației rutiere și escortarea convoaielor alcătuite din vehicule ale cetățenilor care au venit în țară, depistarea și identificarea persoanelor care se sustrag măsurii de izolare la domiciliu, menținerea ordinii și siguranței publice, verificarea respectării de către societățile comerciale și persoanele fizice autorizate a interdicțiilor impuse prin ordonanțele militare.
„Au fost verificate peste 240 de persoane cu privire la respectarea măsurii de izolare la domiciliu. Au fost preluate de la punctele de trecere a frontierei de stat și introduse în carantină instituționalizată 14 cetățeni veniți în țară din state situate în zona roșie de risc. S-au aplicat 65 de sancțiuni contravenționale în valoare de 114.110 lei pentru nerespectarea prevederilor legislației în vigoare. Pe timpul executării misiunilor au fost depistate, identificate și sancționate contravențional 55 de persoane care nu au respectat interzicerea deplasării în afara locuinței/gospodăriei, în conformitate cu prevederile Ordonanței Militare nr.3/2020” – a declarat Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureș.
„La nivelul Centrului Județean de Conducere și Coordonare a Intervenției Maramureș sunt centralizate date referitoare la 16 locații de carantinare. În izolare la domiciliu sunt 127 persoane, statistică ce include și membri familiilor. Se află în carantină 366 cetățeni veniți din state situate în zona roșie și care în conformitate cu procedurile stabilite au fost introduse în carantină instituționalizată” – a mai explicat Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureș, cifrele oficiale fiind cele mai recente.
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență face apel la cetățeni să respecte prevederile ordonanțelor militare, normele de igienă și de distanțare socială/fizică recomandate de către specialiști, purtarea măștii sau a alto materiale vestimentare pentru acoperirea gurii și nasului în spațiile publice. Informațiile referitoare la persoanele infectate cu COVID-19, starea de sănătate, numărul de teste sunt comunicate la nivel central de către Grupul de Comunicare Strategică.
C.Ț.
















