Festivalul Satelor Maramureșene – Paști în Maramureș va avea loc și în acest an la Sighetu Marmației - 7 ore în urmă
Fotbalul și ciorovăielile cu VAR-ul - 10 ore în urmă
Circulația auto va fi închisă temporar joi pe str. 1 Mai din Baia Mare - 11 ore în urmă
„Duminica la Florii”: Concert de pricesne la Mănăstirea Dealu Mare - 11 ore în urmă
Elevi ai Centrului de Educație Incluzivă și micuții de la Gradinița „Ion Creangă” au poposit la Muzeul Satului din Baia Mare - 12 ore în urmă
Lucacist calificat la etapa națională a Olimpiadei de Filosofie - 12 ore în urmă
Reținut după ce a furat o mașină, a lovit două autovehicule parcate și a agresat un bărbat. Nu are permis și era și băut - 13 ore în urmă
Premii frumoase obținute de elevi din cadrul Liceului Tehnologic de Transporturi Auto Baia Spriela la Concursul Național Made for Europe - 13 ore în urmă
Proiect de 10,85 milioane de lei pentru drumuri în Cicârlău - 13 ore în urmă
Crucea monumentală a fost montată pe Catedrala Mântuirii Neamului - 14 ore în urmă
Intervenție în Maramureș: O sătmăreancă a avut nevoie de ajutorul salvamontiștilor după ce a alunecat la coborârea de pe Creasta Cocoșului (VIDEO ȘI GALERIE FOTO)
Seara zilei de sâmbătă, 23 mai, a adus o nouă intervenție pentru salvamontiștii maramureșeni. Incidentul a avut loc în zona Poiana Boului, la coborârea de pe Creasta Cocoșului către Hanul Pintea.
În urma unui apel venit prin Dispeceratul Național Salvamont, a fost sesizat faptul că o persoană de sex feminin s-a accidentat la piciorul stâng după ce a alunecat într-o zonă dificilă.
Echipajul Serviciului Public Județean Salvamont Maramureș a ajuns la fața locului, pentru a acorda primul ajutor, după care a deplasat persoana accidentată, cu ajutorul UT2000 până la ambulanța chemată pentru a prelua victima. Persoana accidentată este o turistă în vârstă de 37 de ani din Satu Mare.
În cele din urmă, acțiunea s-a încheiat cu succes. Victima a fost predată echipajului SMURD și ulterior transportată la spital pentru investigații de specialitate.
C.Ț.
Gepostet von Salvamont Maramures am Samstag, 23. Mai 2020