Se împlinesc 69 de ani de la uciderea lui Gheorghe Pașca din Săliștea de Sus – cel mai longeviv luptător anticomunist din Maramureș - 4 minute în urmă
Guvernul taie la jumătate fondurile pentru „Noua Casă” - 16 minute în urmă
Prof. dr. Ion Copoeru a susținut la Centrul Universitar Nord Baia Mare conferința „Întâlniri în sălbăticie. Un cadru conceptual pentru a investiga interacțiunile om-animal” - 30 minute în urmă
După 23 de ani de activitate, luptătorul băimărean Ionuț Rogoz anunță că se retrage; Ultimul său meci va avea loc în 24 mai - 46 minute în urmă
Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare celebrează 85 de ani dela nașterea lui Leschian Vasile - 2 ore în urmă
Sighetu Marmației începe renovarea energetică cu fonduri europene - 2 ore în urmă
Investiții în viitorul comunei Mireșu Mare - 2 ore în urmă
Bugetul 2025 aprobat după 20 de ore de dezbateri intense - 2 ore în urmă
50 de ani de la aselenizarea Apollo 14 pe Lună - 2 ore în urmă
Tradițiile maramureșene, vedete internaționale - 2 ore în urmă
În Baia Sprie are loc conferința „Rezistența prin credință în temnițele comuniste”
Marți, 15 septembrie, de la ora 17.30, Casa de Cultură din Baia Sprie va găzdui conferința „Rezistența prin credință în temnițele comuniste”.
Aceasta va fi susținută de Octav Bjoza, președintele Asociației foştilor deţinuţi politici și subsecretar de stat în Guvernul României.
Evenimentul este realizat cu binecuvântarea Preasfințitului Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului. Se vor respecta strict normele de protecție și distanțare în contextul pandemiei de coronavirus.