Reciclează responsabil în Baia Mare! - 8 minute în urmă
Vișeu de Sus devine mai frumos și mai primitor - 11 minute în urmă
Prezentare de carte în sala de conferințe a Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței - 14 minute în urmă
Întâlnire cu Planetele – observații astronomice în Baia Mare - 37 minute în urmă
Controversele legate de intențiile expansioniste ale lui Donald Trump - 50 minute în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a participat la ședința de lucru a Sfântului Sinod - 2 ore în urmă
Echipa de robotică „Clever Core” a Colegiului „Gheorghe Șincai” Baia Mare organizează a III-a ediție a evenimentului „Beyond Clever Meet” - 2 ore în urmă
George Simion reacționează la apelul lui Ponta și Georgescu - 16 ore în urmă
Anchetatori și criminaliști la Moisei, după focuri de armă suspecte - 16 ore în urmă
În urmă cu 72 de ani, Iuliu Maniu se stingea în închisoarea din Sighetu Marmației - 17 ore în urmă
Reușită: Carmen Prodan (CAS Maramureș) a obținut cea mai mare notă din țară la proba scrisă
Este cunoscut faptul că posturile de directori generali ai Caselor de Asigurări de Sănătate din țară au fost scoase la concurs.
Rezultatele la nivel național la proba scrisă au fost dezamăgitoare. Numai 5 din 33 de candidaţi au promovat, obţinând notă peste 7. Totodată, 19 candidaţi au luat sub 5, 26 de candidaţi au luat sub 6, iar 21 nu s-au prezentat la concurs.
Cei cinci candidaţi care au obţinut peste 7 au vizat şefia caselor de sănătate din judeţele Maramureş, Iaşi, Tulcea, Cluj şi Bistriţa-Năsăud. Carmen Prodan, în prezent director interimar al CAS Maramureș, a obținut cea mai mare notă din țară la prima probă, cea scrisă, 93,30 puncte. Azi, 12 mai, a avut loc interviul.
Carmen Prodan este de profesie economist și a ocupat, de-a lungul timpului, funcția de director general interimar în perioadele în care se schimbau forțele politice și, odată cu ele, posturile de șefi ai instituțiilor deconcentrate. În cazul cel mai probabil în care va trece cu brio de această probă a interviului, Carmen Prodan va fi numită director general „cu drepturi depline” în funcția de director al CAS Maramureș, în urma unui concurs, nu în urma unor decizii politice.
DirectMM.ro
Foto – graiul.ro