Naționala U19 și-a aflat adversarii din grupele Euro 2025 - 2 ore în urmă
Cum a fost primită delegația Congresului SUA la București - 2 ore în urmă
Victorie în deplasare pentru Minaur, care și-a asigurat un loc de cupă europeană - 2 ore în urmă
Energie, eleganță și emoție la balul Colegiului Național „Mihai Eminescu” din Baia Mare - 3 ore în urmă
Elevi maramureșeni premiați la Olimpiada Națională de Fizică - 4 ore în urmă
Cine știe cât plătim pentru spectacolul politic? - 4 ore în urmă
Várvédő Zsolt: Mulțumită artiștilor băimăreni, sunt omul care sunt - 5 ore în urmă
Festivalul folcloric „Joc de pe Cosău” va avea loc în Sârbi în a treia zi de Paști - 6 ore în urmă
Jocuri pierdute din copilăria generației cu cheia la gât - 8 ore în urmă
O poveste dureroasă, cu final fericit - 10 ore în urmă
Anunț trist pentru Maramureș: A trecut la cele veșnice Ioan Ilban, unul dintre ultimii maramureșeni supraviețuitori ai generației temnițelor comuniste
Anunț trist pentru Maramureș. Vineri, 9 iulie, a trecut la cele veșnice unul dintre cei care au înfruntat regimul totalitar socialist în România, Ioan Ilban.
A plecat dintre noi unul dintre ultimii maramureșeni supraviețuitori ai generației temnițelor comuniste, domnul Ioan Ilban, informează Vasile Moldovan, primarul municipiului Sighetu Marmației.
„Absolvent al Liceului „Dragoș-Vodă” din Sighetu Marmației, a făcut parte din “lotul Vișovan”, o grupare de elevi și studenți conduși de profesorul Aurel Vișovan, care au avut curajul să se împotrivească regimului comunist.
A fost arestat, alături de alți 17 elevi, condamnat și întemnițat la Sighet, Satu Mare, Cluj, Jilava, Târgșor și Gherla, unde a îndurat cu demnitate teroarea unui regim lipsit de umanitate. Dumnezeu să-i răsplătească sacrificiile, dragostea de țară, de adevăr și dreptate de care a dat dovadă în această viață”, arată Vasile Moldovan.
C.Ț.