Florin Piersic, emoție și aplauze la revenirea în sala de teatru - 16 minute în urmă
Mircea Eliade: O viață dedicată cunoașterii și spiritualității - 3 ore în urmă
Giulești și Ocna Șugatag își clarifică limitele administrative - 5 ore în urmă
Ziua celor 40 de Mucenici; Obiceiuri și credințe populare în Maramureș - 5 ore în urmă
Ziua Internațională a Femeii la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie - 6 ore în urmă
Peste 700 de case din Borșa, reabilitate termic pe bani europeni - 6 ore în urmă
Flori din partea Asociației Filantropia Maramureșeană pentru doamnele internate la Spitalul Județean și Spitalul de boli infecțioase din Baia Mare - 7 ore în urmă
Escrocul cu o mie de fețe în Maramureș - 7 ore în urmă
Tinerii A.T.O.C.E.M. au oferit flori bunicuțelor din căminele pentru vârstnici, dar și tinerelor mame din cadrul Spitalului Județean Baia Mare - 7 ore în urmă
Rasoforie la Mănăstire Rohia - 8 ore în urmă
Moment festiv la IPJ Maramureș; Polițiști încadrați din sursă externă au depus jurământul de credință
Azi, 1 noiembrie, începând cu ora 12.00, în Sala de Ceremonii a Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș a avut loc festivitatea de depunere a jurământului de credință pentru polițiști maramureșeni încadrați din sursă externă.
Primul angajament pe care și l-au luat în cariera de polițișt a fost un moment important, plin de emoție, la care au luat parte atât familiile, cât și prietenii acestora.
Începând de azi, cei 14 agenți de poliție și un ofițer psiholog sunt prezenți la datorie urmând a-și desfășura activitatea ca agenți de ordine și siguranță publică în cadrul polițiilor orășenești și la posturile de poliție rurale din cadrul IPJ Maramureș.
În perioada următoare, polițiștii vor urma cursurile de formare profesională la instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne, iar după absolvirea examenului de definitivare își vor desfășura activitatea și vor răspunde cu profesionalism și promptitudine nevoilor comunității unde vor activa.
Totodată, din data de 28 octombrie, doi agenți de poliție care au absolvit Școala de Agenți de Poliție Septimiu Mureșan Cluj-Napoca fac parte din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș. Aceștia vor activa pe linia ordinii și siguranței publice în cadrul Secției 3 Poliție Rurală Fărcașa și în cadrul Poliției Orașului Baia Sprie.