O poveste de iubire din 1829 s–a stins din ambiția președintelui american - 17 minute în urmă
Drumuri mai scurte pentru posesorii de Tesla din Maramureș – service complet la Cluj - 24 minute în urmă
10 aprilie 2001 – Când moartea provocată de medici a devenit o formă de compasiune - 37 minute în urmă
Festivalul Satelor Maramureșene – Paști în Maramureș va avea loc și în acest an la Sighetu Marmației - 9 ore în urmă
Fotbalul și ciorovăielile cu VAR-ul - 12 ore în urmă
Circulația auto va fi închisă temporar joi pe str. 1 Mai din Baia Mare - 12 ore în urmă
„Duminica la Florii”: Concert de pricesne la Mănăstirea Dealu Mare - 13 ore în urmă
Elevi ai Centrului de Educație Incluzivă și micuții de la Gradinița „Ion Creangă” au poposit la Muzeul Satului din Baia Mare - 13 ore în urmă
Lucacist calificat la etapa națională a Olimpiadei de Filosofie - 13 ore în urmă
Reținut după ce a furat o mașină, a lovit două autovehicule parcate și a agresat un bărbat. Nu are permis și era și băut - 15 ore în urmă
Psiholog Psihoterapeut Cecilia Ardusătan: „Copilul este proiectul perfect al lui Dumnezeu. În sinele lui are schița perfectă pentru a se dezvolta”
Psiholog Psihoterapeut Cecilia Ardusătan: „Copilul este proiectul perfect al lui Dumnezeu. În sinele lui are schița perfectă pentru a se dezvolta”
CREIERUL unui copil ocupă locul central în aproape fiecare aspect din viața unui copil. Este precum un burete ce absoarbe tot. În el se îmbibă toate experiențele, dar mai mai ales cele pe care le oferim în calitate de părinți. Ceea ce facem ca părinți contează. Desigur, genele pe care le primim au și ele însemnătate, mai ales în privința temperamentului.
Deci, cu toții avem o vulnerabilitate de fond. Aceasta este precum o fundație a unei case la care se adaugă mediul în care creștem, mai ales cum ne cresc părinții, cum se raportează la noi oamenii care ne iubesc, ce muzică ascultăm, ce citim, cât stăm pe ecrane, dacă facem vreun sport etc, practic tot ce trăim influențează modul cum se dezvoltă creierul. Îl voi aminti din nou pe Dr. Daniel J. Siegel care vorbește despre faptul că creierul uman are are mai multe părți, cu roluri diferite.
Majoritatea știm despre faptul că partea stângă ne ajută la logica matematică și la organizarea gândurilor în propoziții, iar partea dreapta se ocupă cu emoțiile și ne ajută să interpretăm și limbajul nonverbal. Dar, creierul, mai are și acea parte reptiliană ce ne ajută să luăm decizii rapide când e vorba de supraviețuire. E acel instinct cu care am fost înzestrați pentru atunci când specia era pusă în pericol. Când omul ancestral trebuia să-și procure hrana mergând la vânătoare. Avea nevoie de instinctul de supraviețuire? Da! Dacă ceva în tufiș mișca, putea fi un animal sălbatic ce-l putea ataca.
Acest instinct a rămas în noi și de destule ori, se activează în situații în care, “ animalul sălbatic” este o situație ce nu are legătură cu adevărat cu un pericol real. Apoi mai avem și acel creier de mamifer ce ne conduce spre a dezvolta relații etc. Deci, creierul nostru are mai multe părți: raționale, iraționale, reflexive, reactive. De multe ori, reacționăm diferit, ca și cum am fi mai multe persoane. Pentru a fi în echilibru, aceste părți, după opinia lui Daniel J. Siegel, trebuie INTEGRATE. E ca și o mașină, dacă un anumit mecanism nu funcționează, în timp acel aspect va aduce după sine o disfuncționalitate importantă. Tot așa și creierul nostru. Toate părțile trebuie să lucreze ca un întreg, să existe conexiune între ele.
Psiholog Psihoterapeut CECILIA ARDUSĂTAN
Colaboratoarea noastră este activă permanent pe rețelele de socializare: Facebook (este pe contul personal: Cabinet individual de psihologie clinică şi psihoterapie Ardusătan Cecilia), Instagram (ardus.cecilia), TikTok (Ardus Cecilia), Youtube (Mind Fitness with Cecilia). Dați like, share, subscribe!
*Notă – rubrica este una săptămânală, așadar vă rugăm să ne semnalați care ar fi temele pe care le-ați dori abordate!
Citește și