Doliu în echipa Las Fierbinți - 50 minute în urmă
Veste excelentă pentru Maramureș și pentru iubitorii de trenuri istorice - 1 oră în urmă
40 de ani de când Minaur a câștigat Cupa IHF, în finala cu Zaporoje - 2 ore în urmă
Tradițiile românești de Paști, prezentate cu succes la Expo 2025 Osaka - 2 ore în urmă
În prag de sărbători: Polițiștii din Suciu de Sus și elevii aflați în practică s-au mobilizat și au adus zâmbete unor familii nevoiașe - 2 ore în urmă
„Danț la șură” în Satulung în această după-amiază - 3 ore în urmă
De Ziua cărții, la Cărturești - 3 ore în urmă
Mesajul de Paște care a scandalizat SUA - 5 ore în urmă
Alexandru Filipașcu – istoric, preot, cărturar și martir al Maramureșului - 5 ore în urmă
”Joc în sat” la Inău și Fântânele - 15 ore în urmă
Colinde la Bastionul Măcelarilor din Baia Mare pentru comunitatea care sărbătorește Crăciunul pe rit vechi
La Bastionul Măcelarilor din Baia Mare continuă seria evenimentelor dedicate sărbătorilor de iarnă.
Astfel, vineri, 5 decembrie, de la ora 17.00, manifestarea „Colindăm la Bastionul Măcelarilor” se desfășoară pentru comunitatea care sărbătorește Crăciunul pe rit vechi.
În fiecare an, pe 6 și 7 ianuarie, milioane de creștini ortodocși din întreaga lume sărbătoresc Crăciunul. În România, Crăciunul pe stil vechi este sărbătorit în comunităţile de ucraineni, sârbi etc.
Vor interpreta colinde și cântece tradiționale: Maria Voevod, Bakuta Makar, Horhii Synzheriak, Simina Maria Colopelnic, Felicia Mascaliuc, Colindătorii Școlii Profesionale Poienile de Sub Munte și Ansamblul Rutenilor “Bujorul Roșu“ din localitatea Bistra (foto).