Adunare și sărbătoare în comunitatea armeană din Baia Mare - în urmă
Ziua Mondială a Scriitorilor, marcată la Filiala „Nicolae Iorga” a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” - 1 oră în urmă
O nouă întâlnire a Clubului de carte de la Cărturești Baia Mare - 4 ore în urmă
Polițistele Secției 3 Poliție Rurală Fărcașa reușesc să gestioneze cu succes fiecare situație - 4 ore în urmă
Vișeuanca Anuța Pop le-a vorbit copiilor români din Marsilia despre Mărțișor, realizând alături de ei frumoasele simboluri ale primăverii - 4 ore în urmă
În Fărcașa s-a organizat un spectacol dedicat doamnelor și domnișoarelor - 5 ore în urmă
8 Martie la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș - 5 ore în urmă
Alexander Graham Bell: Inventatorul telefonului - 5 ore în urmă
BNR marchează 375 de ani de la nașterea Sfântului Antim Ivireanul cu o monedă din aur - 6 ore în urmă
Gala Premiilor Oscar 2025 - 7 ore în urmă
Muzeului Satului din Baia Mare organizează o nouă ediție a manifestării “Plantează o floare, sădește un pom, fă-ți datoria de om…”
Sub genericul “Plantează o floare, sădește un pom, fă-ți datoria de om…”, Muzeul Satului Baia Mare organizează și în acest an campania de întinerire a pomilor din cadrul muzeului.
Aceasta se adresează, în primul rând, școlilor, cadrelor didactice care doresc să implice elevii în activități de educare în spiritul dragostei pentru natură și tradiții.
„Este proiectul pe care ne dorim să îl continuăm și în acest an alături de cei care vor să aducă în Satul de pe DealulFlorilor și mai multă splendoare și culoare.
Vremea este din ce în ce mai frumoasă, iar noi venim în întâmpinarea primăverii și a dumneavoastră, a celor care derulați în această perioadă programul „Școala Altfel” sau „Săptămâna Verde”, cu îndemnul de a planta pe ulițele satului un pom sau de a sădi câte o floare în gospodăriile care păstrează atât de multe povești și amintiri ale Maramureșului”, transmit cei de la muzeu.
Pentru înscrieri 0262 276 895 sau muzeul_etnografie@yahoo.com.