Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 2 minute în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 1 oră în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 1 oră în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 3 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 3 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 3 ore în urmă
Teodora Luca: povestea din spatele unei cariere artistice de succes - 5 ore în urmă
Scriitorul Gelu Vlașin, în mijlocul elevilor de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 6 ore în urmă
Vacek – proză de Marian Ilea (XXII) - 6 ore în urmă
Elevii de la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” au colindat la Centrul de Zi de Recuperare Esperando - 6 ore în urmă
Eleva Emanuela Onea din Buzești s-a calificat la etapa națională a Olimpiadei de Limba și literatura română cu cel mai mare punctaj din județ
Sâmbătă, 9 martie, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Baia Mare s-a desfășurat faza județeană a Olimpiadei de Limba și Literatura Română.
Emanuela Onea din Buzești, elevă a Școlii Profesionale Fărcașa (ciclul gimnazial), a reușit o performanță excepțională ocupând locul 1, la clasa a VIII-a, cu un total de 94 puncte din 100. La clasa a VIII-a au concurat, în total, 89 de elevi.
Această performanță îi asigură elevei calificarea în etapa Națională a Olimpiadei de Limba și literatura română. Emanuela este pregătită de prof. Monica Mezei, se precizează pe pagina comunei Fărcașa.
Felicitări și mult succes la etapa națională!
















