Sighetu Marmației are doi noi cetățeni de onoare - 5 ore în urmă
O replică mai mică a Mănăstirii Bârsana se află într-o comună din județul Brașov - 6 ore în urmă
Mircea Ciocan – de la lider de sindicat la demisie din Consiliul Județean Maramureș - 7 ore în urmă
Tânăr urmărit național, prins de polițiștii maramureșeni - 9 ore în urmă
Simpozion cu participare națională dedicat logopediei, organizat la Baia Mare - 10 ore în urmă
Inspectoratul Teritorial de Muncă Maramureș aduce la cunoștința publicului lansarea programului ,,FORMACTIV” - 11 ore în urmă
Liga Studenților “Pintea Viteazul” Baia Mare are birou nou de conducere - 12 ore în urmă
Au avut loc ședințele pastorale lunare cu preoții slujitori din Protopopiatul Baia Mare - 12 ore în urmă
Marele actor Gene Hackman și soția sa, găsiți morți în locuința lor din Santa Fe - 13 ore în urmă
Acțiune amplă împotriva evaziunii fiscale în Maramureș - 14 ore în urmă
Mircea Ciocan – de la lider de sindicat la demisie din Consiliul Județean Maramureș
Implicarea în dosarul CAS Maramureș și impactul asupra carierei sale politice.
Povestea lui Mircea Ciocan este una a ascensiunii în lumea sindicală și politică, marcată de realizări, controverse și, în cele din urmă, de o demisie care a stârnit ecouri în spațiul public.
În aprilie 2013, Mircea Ciocan prelua conducerea Uniunii Județene CNSLR Frăția Maramureș, fiind ales în cadrul unei conferințe județene desfășurate la Baia Mare. Deja cunoscut ca lider sindical, acesta era și președintele organizației județene Sanitas, precum și vicepreședinte al Federației Sanitas la nivel național. În acel moment, organizația sindicală se confrunta cu dificultăți financiare serioase, având conturile blocate din cauza unor fraude descoperite într-un proiect gestionat anterior chiar de Ciocan. Contracandidatul său la alegerile pentru șefia CNSLR Frăția Maramureș, Doru Dancuș, s-a retras în ultimul moment, contestând corectitudinea procesului electoral.
În februarie 2017, Mircea Ciocan făcea un nou pas în carieră, fiind numit manager interimar al Spitalului de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare, după ce fostul manager, Viorica Cherecheș, a ales să devină parlamentar PNL. Numirea lui Ciocan a fost întâmpinată cu opoziție din partea angajaților spitalului, care susțineau că postul ar trebui ocupat de cineva din interiorul instituției, nu de un outsider.
În februarie 2024, Mircea Ciocan devenea vicepreședinte PSD Maramureș pe domeniul muncă, fiind votat de aproximativ 1.000 de delegați prezenți la Conferința Județeană de Alegeri a partidului. În paralel, își păstra funcțiile de președinte al Uniunii Județene Sanitas Maramureș și al CNSLR Frăția Maramureș, precum și cea de vicepreședinte al Federației Sanitas din România. De asemenea, conducea Federația Asociațiilor Apicole din România – Romapis. Cu un CV impresionant, incluzând studii juridice, două masterate și un doctorat în științe administrative la SNSPA București, Ciocan părea să-și consolideze poziția ca lider influent.
În noiembrie 2024, PSD Maramureș l-a desemnat candidat pentru Senatul României, prezentându-l ca un om dedicat muncii și dezvoltării județului. Viitorul său politic părea să fie asigurat.
Pe 25 februarie 2025, însă, Mircea Ciocan și-a prezentat demisia din funcția de consilier județean. Decizia sa a venit în contextul scandalului de corupție de la Casa de Asigurări de Sănătate Maramureș, unde două directoare, inclusiv fostul director general Carmen Prodan, au fost trimise în judecată de DNA pentru luare de mită. Implicarea lui Ciocan în acest dosar a generat presiuni politice și mediatice, ceea ce a dus la renunțarea sa la mandat. Consiliul Județean Maramureș a aprobat, în ședința ordinară, încetarea mandatului său și declararea locului vacant, urmând ca PSD să desemneze un nou consilier.
Ascensiunea lui Mircea Ciocan – de la sindicalist respectat, la manager de spital, lider politic și candidat la Senat – s-a transformat într-o prăbușire spectaculoasă. Dosarul de corupție de la CAS Maramureș a fost picătura care a pus capăt ambițiilor sale politice, ridicând semne de întrebare despre legăturile dintre sindicate, administrația publică și zona politică. Dacă va reveni în prim-planul vieții publice sau dacă se va retrage definitiv, rămâne de văzut. Cert este că numele său va rămâne legat de unul dintre cele mai mari scandaluri recente din Maramureș.
Vasile Petrovan