ISU Maramureș la ceas de sărbătoare : Ziua Protecției Civile - 5 minute în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 1 oră în urmă
Primul proiect european din istoria Instituției Prefectului Maramureș a fost finalizat - 2 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan, despre conflictele în relație - 2 ore în urmă
Atelierele „Șezătoare în Postu’ Mare” continuă la Târgu Lăpuș și în acest an - 2 ore în urmă
Amintiri din Fălciu - 3 ore în urmă
În Baia Sprie au fost reluate lucrările la primul Centru Multifuncțional - 3 ore în urmă
Vernisajul expoziției „Simfonia primăverii” la Baia Mare - 5 ore în urmă
Maramureșenii la LINC 2025 în Austria: O șansă de dezvoltare europeană - 6 ore în urmă
Elevii şi profesorii Şcolii Populare de Artă Baia Mare au oferit mărțișoare muzicale senioarelor băimărene - 7 ore în urmă
O veste bună pentru agricultorii maramureșeni
Romgaz vrea să cumpere combinatul Azomureș pentru a asigura un flux constant de fertilizanți la prețuri mai accesibile
Fermierii din Maramureș și din întreaga țară primesc o veste excelentă: Romgaz, cel mai mare producător de gaze din România, intenționează să achiziționeze combinatul Azomureș, principalul producător de îngrășăminte chimice din țară. Această inițiativă ar putea asigura un flux constant de fertilizanți la prețuri mai accesibile, ceea ce ar fi un sprijin esențial pentru agricultură.
Premierul Marcel Ciolacu a subliniat importanța acestui demers, afirmând că preluarea combinatului este „cea mai bună soluție pentru agricultorii noștri”. Într-un context economic marcat de fluctuațiile prețurilor la gaz și de dificultăți în aprovizionarea cu îngrășăminte, această decizie ar putea stabiliza piața agricolă și ar oferi un impuls major producătorilor locali.
Maramureșul are o agricultură diversificată, de la culturi de cartofi și cereale până la pomicultură și creșterea animalelor. Accesul la îngrășăminte la prețuri mai stabile ar permite fermierilor să-și reducă costurile de producție și să obțină recolte mai bune. În plus, o astfel de investiție ar putea contribui la dezvoltarea infrastructurii agricole și la creșterea competitivității produselor locale.
În prezent, Romgaz analizează posibilitatea preluării Azomureș, urmând să efectueze un studiu de piață și o evaluare tehnică a combinatului. Dacă tranzacția se va concretiza, aceasta ar putea reprezenta un pas major către securizarea producției interne de îngrășăminte, un aspect esențial pentru viitorul agriculturii românești.
Fermierii maramureșeni privesc cu optimism această inițiativă, care ar putea transforma provocările actuale într-o oportunitate de dezvoltare și prosperitate pentru sectorul agricol.
Vasile Petrovan