Știința Explorări, învinsă în primul meci pentru locurile 7-8 - 2 ore în urmă
Trupa „Syn Ze Sase Tri” a făcut senzație în Baia Mare - 5 ore în urmă
Bârsana i-a fost leagăn, Maramureșul chemare – Povestea dascălului Petre Lenghel-Izanu - 6 ore în urmă
Proiectul Catehetic „Moștenitorii credinței ortodoxe strămoșești din Dumbrăvița Maramureșului” a ajuns la final - 6 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Sfânta Cuvioasă Maria Egipteanca – pildă de multă nevoință prin adâncă și nesfârșită pocăință - 6 ore în urmă
„Comoara Iepurașului” îi așteaptă pe cei mici la Satulung - 7 ore în urmă
Târgul de Florii – Meșteri și Meșteșuguri Tradiționale Maramureșene va avea loc în Baia Mare - 8 ore în urmă
Concert de pricesne și muzică religioasă „Din suflet de creștin” - 9 ore în urmă
Casa din Piața Gorki – proză de Marian Ilea (X) - 10 ore în urmă
Egal pentru Minaur la Satu Mare în a treia etapă din play-off - 26 minute în urmă
Captură impresionantă de țigări de contrabandă, în valoare de peste jumătate de milion de euro
Polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației, structura SPF Siret, au confiscat, ieri, 133.500 de pachete de țigări de proveniență extracomunitară ascunse într-un autocamion înmatriculat în Ucraina care transporta materiale de construcții.
Conform unui comunicat al ITPF Sighet, tirul ajuns în SPF Siret era condus de un ucrainean de 55 de ani care, conform documentelor de însoțire a mărfii, transporta paleți cu plăci termoizolante din vată minerală. S-a trecut însă la un control amănunțit al vehiculului și s-a dovedit că nu a fost degeaba.
”Au fost identificate 267 de baxuri, conținând în total 133.500 de pachete de țigări de diferite mărci, ascunse prin metoda «capac», în spatele paleților cu materiale de construcții. Valoarea totală a capturii este estimată la peste 2.580.000 de lei (aproximativ 516.000 de euro). Întreaga cantitate de țigări a fost confiscată, iar autocamionul, evaluat la 75.000 de lei, a fost indisponibilizat până la finalizarea cercetărilor”, se mai arată în comunicat. (T.S.)