Copiii, alături de părinți, au descoperit meșteșugul încondeierii ouălor la Muzeul Satului din Baia Mare - în urmă
În a doua zi de Paști sunteți invitați la Cufoaia, pentru a participa la un obicei străbun – „Căruțul din Cufoaia” - 16 minute în urmă
”Zimbrii” – patru meciuri, patru victorii în campionat - 20 minute în urmă
Lucrările la dispensarul medical din Borșa se aproape de final - 45 minute în urmă
Eggventure: Peste 200 de copii au participat la o super aventură cu obstacole și vânătoare de ouă - 1 oră în urmă
Vizită importantă a ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu, în Baia Mare - 1 oră în urmă
A plecat dintre noi Julieta Szönyi, Adnana din ”Toate pânzele sus” - 2 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: „Paștele nu e doar o sărbătoare spirituală. Este o oportunitate terapeutică. Este poate singurul moment al anului în care liniștea exterioară poate deschide o fereastră spre liniștea interioară” - 2 ore în urmă
„Joc în sat” organizat la Rogoz în a doua zi de Paști - 2 ore în urmă
„Balul coșercilor”, ediția a III-a, se organizează la Coaș în a doua zi de Paști - 4 ore în urmă
Plombările cu lut de la Ruscova: o întâmplare sau repetiție pentru marea jecmăneală? (VIDEO)
A devenit virală pe internet filmarea care arăta cum se făceau niște plombări pe DJ 107, în Ruscova: cu lut și ceva pietriș, tasate în groapă cu lopata. Consilierul județean din zonă, Ioan Beuca, a fost la fața locului, dar la ceva vreme după ce filmulețul făcuse furori în mediul on-line. Ajungând chestiunea sub lupa publică, evident că drumarii au revenit la procedura standard de plombare. De altfel, într-o postare ulterioară pe facebook, Beuca a remarcat: ”S-a văzut zilele acestea că soluțiile de avarie, respectiv «cârpelile gropilor din carosabil» provoacă nemultumiri mari în rândul cetățenilor, dar și tensiuni politice”. Șeful de la județ o dă cotită: ”să nu luăm de bune toate lucrurile care se scriu pe facebook, pentru că – știm foarte bine – funcționează și fake-news-ul…”. Parcă îl și văd pe cel care a făcut filmarea, dând indicații regizorale de genul ”mai pune pământ în groapă”; ”reluăm: mai spune o dată replica aia «dacă șefii cu așa ceva ne trimit»” ș.a.m.d. Să fim serioși! De altfel, ”echipa de muncitori și șeful de echipă au fost sancționați în urma plombărilor defectuoase care au fost realizate zilele trecute pe Valea Ruscovei” – se recunoaște într-un comunicat oficial al CJ. Adică tot cei mici. Un lucru rămâne evident: dacă pseudo-plombarea nu devenea publică, lucrurile rămâneau la nivel de cârpăceală: noi ne facem că plombăm, dar voi ne plătiți pe bune.
S-au semnat multe contracte și vor veni mulți bani în județ. Chiar DJ 187 e cuprins în obiectivul de investiții ”Reabilitare DJ187, Leordina (DN18) -Ruscova-Repedea-Poienile de sub Munte”, cu o valoare 59.678.444,94 lei, cu speranța că lucrările vor începe în primăvara următoare. În acest context, episodul de la Ruscova iscă întrebări: banii care vin și vor veni în județ pe PNLD II sunt destinați exclusiv lucrărilor sau o parte trebuie deviați spre pușculița de partid? La Ruscova a fost o simulare a modului de lucru de la reabilitare, care să permită economii pentru ”omenirea” partidului? Că tot se apropie alegerile: în 2019 – prezidențiale și europarlamentare, în 2020 – localele și parlamentarele.
Nu e cârcoteală cu orice preț. Istoria gondolelor, a parcurilor rurale, a terenurilor de fotbal în pantă etc. din guvernarea Boc au avut, de fapt, menirea de a palma bani pentru campanie. Desigur, acum altele sunt lucrările pentru care se alocă bani, e alt partid e la guvernare, dar și el trebuie să facă față campaniilor electorale.
Plus că avem în județ două drumuri reabilitate cam în același timp: unul fușerit, DN 18 peste Gutâi – deja rănit grav de iarnă (e drept, gestionat de Drumurile Naționale) și Baia Sprie – Bârsana, făcut gospodărește, care #rezistă.
E extraordinar că vin bani în județ, pe linia actualei puteri politice. Dar asta nu va însemna nimic, dacă nu se vor face lucrări de calitate. E un semnal de alarmă la care ne obligă episodul de la Ruscova, pe principiul „paza bună trece primejdia rea”.
Ananei GAGNIUC