Casa din Piața Gorki – proză de Marian Ilea (IX) - 4 minute în urmă
La Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației a început montajul expoziției „Tehnici tradiționale de realizare a covoarelor, în România și Republica Moldova” - 48 minute în urmă
O elevă de la Colegiul de Arte din Baia Mare s-a calificat la Olimpiada Națională de Istorie - 3 ore în urmă
Cutremur devastator în Myanmar – Aproximativ 700 de victime și 1670 de răniți - 3 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Recea - 3 ore în urmă
Părintele Iulian Szerasz, la discuții cu elevii, la Biblioteca Orășenească Vișeu de Sus - 3 ore în urmă
Salariul primarului – Cât câștigă, de fapt, un lider local? - 4 ore în urmă
Cea mai trăsnită petrecere a primăverii la Log Out - 5 ore în urmă
LPS Baia Mare U16, campioni județeni! Urmează etapa zonală la Satu Mare - 5 ore în urmă
Ziua în care Irlanda a schimbat regulile fumatului - 5 ore în urmă
Nu mai există niciun dubiu: băimărenii se pot pensiona cu doi ani mai devreme
În primăvară, proiectul de Lege pentru modificarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost adoptat de către Camera Deputaților, ca for decizional, cu 248 voturi „pentru”, 26 voturi „împotrivă” şi o „abţinere”. Legea prevede reducerea reducerea cu 2 ani a vârstei standard de pensionare pentru persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluare remanentă. E vorba de Baia Mare, Copşa Mică, Zlatna, Târgu Mureş, Slatina, Turnu Măgurele şi Râmnicu Vâlcea, localități care au fost afectate de poluarea remanentă dată de extracţia şi prelucrarea minereurilor neferoase cu conţinut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, a pulberilor metalice şi/sau de cocs metalurgic, precum şi a emisiilor de amoniac şi derivate.
O contribuție covârșitoare la inițierea și promovarea acestei legi a avut-o Gheorghe Zoicaș (foto), în mandatul său de deputat, din legislatura 2008-2012. În acest an, la 23 mai, s-a ajuns la momentul în care procesul legislativ a fost încheiat, iar prevederea a devenit oficială. Iar în 16 noiembrie, președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de promulgare a Legii. Așa că nu mai există niciun dubiu: persoanele care au trăit minimum trei decenii în Baia Mare și în localitățile limitrofe, situate pe o rază de 8 km, se vor pensiona cu 2 ani mai devreme, fără ca pensia să le fie penalizată, ca în cazul pensionărilor anticipate.