KALMÁR ZOLTÁN: Toți pasionații de fotografie se întorc în locurile care i-au inspirat - 9 ore în urmă
Concursul ,,Flori cu șnur de mărțișor” și-a desemnat câștigătorii - 13 ore în urmă
O elevă de la Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus, cel mai mare punctaj din Maramureș la faza județeană a Olimpiadei de Biologie - 13 ore în urmă
În comuna Fărcașa au demarat lucrările de modernizare a infrastructurii de iluminat public stradal - 13 ore în urmă
Horitoarea Floarea Ciuc din Breb a trecut la cele veșnice - 14 ore în urmă
Consultantul lui Călin Georgescu şi-a anunţat candidatura la alegerile prezidenţiale - 17 ore în urmă
Teofil Vlad, a cucerit cele mai înalte vârfuri de pe fiecare continent - 17 ore în urmă
Sportivi din cadrul Clubului Martial Arts Dojo Baia Mare, pe podium la Campionatul Național de Taekwon-do ITF - 17 ore în urmă
Eclipsa totală de Lună din 14 martie – un spectacol ceresc impresionant - 17 ore în urmă
La Muzeul Satului Baia Mare a debutat proiectul „Plantează o FLOARE, sădește un POM, fă-ți datoria de om”, alături de grupa mare C de la Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș - 18 ore în urmă
Cum stăm cu drumurile și cu vremea
Pe sectoarele de drumuri naționale din județ se circulă în condiții de iarnă. Carosabilul este curat, respectiv uscat și parțial umed în zona montană înaltă. S-a intervenit cu 10 utilaje cu lamă și s-au împrăștiat 14 tone de material antiderapant pentru a preveni formarea poleiului. Stratul de zăpadă măsura 75 cm la Vf. Iezer, 24 cm la Cavnic, 23 cm la Băiuț, 11 cm în Poiana Borșa, 9 cm la Ruscova, Târgu Lăpuș și Moisei, 8 cm pe Valea Vaserului, la Șieu și Ocna Șugatag, 5 cm la Firiza.
Pentru astăzi, prognoza meteorologică arată că vremea va rămâne apropiată de normalul termic al perioadei. Cerul va fi temporar noros. Pe arii extinse, în cursul nopții, va ninge. Vântul va sufla în general slab. Temperaturile maxime vor avea valori cuprinse între 2 C și 5 C Cele minime vor fi cuprinse între -1 C și -4 C.
Conducătorii de autovehicule pot solicita informații despre starea rețelei de drumuri sau anunța dacă întâmpină probleme în trafic la Secția de Drumuri Naționale Baia Mare, telefon 0262 212138, respectiv Drumuri și Poduri SA Maramureș, telefon 0262 213144.