Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 42 minute în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 3 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 3 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 4 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 4 ore în urmă
Elevi de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificați la Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu” - 4 ore în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 4 ore în urmă
Perechea David Soponar și Izabella Bartha de la DanceLight Studio Baia Mare, în Lotul Național al României - 4 ore în urmă
Adunare și sărbătoare în comunitatea armeană din Baia Mare - 5 ore în urmă
Ziua Mondială a Scriitorilor, marcată la Filiala „Nicolae Iorga” a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” - 6 ore în urmă
O nouă scumpire a carburanților, începând de anul viitor
De anul viitor vom avea o nouă scumpire a carburanților. Guvernul pregătește majorarea accizelor pentru carburanți, ceea ce va duce, automat, la creșterea prețurilor. Un proiect de OUG arată că accizele vor fi majorate raportat la rata inflației, astfel că de la 1 ianuare 2024, un litru de motoriă sau benzină va crește cu 6 bani, scrie Economica.
În 2023, accizele nu au fost majorate raportat la rata inflației, însă Ministerul Finanțelor revine asupra derogării din acest an și, începând de anul viitor, va majora acciza la carburanți. Se va lua în calcul rata anuală a inflației din luna septembrie, adică 8,8 %.
Potrivit proiectului de ordonanță de urgență, această creștere se va realiza în trei etape. De la 1 ianuarie, 1 aprilie și 1 iunie 2024, de fiecare dată, creșterea așteptată fiind de 6 bani pe litru.
O nouă scumpire a carburanților
Guvernul a decis să împartă această majorare în trei etape. Asta pentru a estompa impactul pe care îl va avea această majorare. Mai trebuie menționat că anul 2024 este un an electoral.
Maramureșenii nu sunt încântați de aceste majorări așteptate. „Cresc prețurile permanent. La toate, nu doar la carburanți. Am ajuns că salariul abia îmi mai ajunge pentru cele necesare în casă. O să începem să renunțăm la mașini”, spune Marius S. un băimărean de 54 de ani. „Am avut surpriza să constat că trebuie să-mi fac asigurarea mai repede decât mă așteptam. Adică ar fi trebuit să fie valabilă până în februarie anul viitor, dar a trebuit să o înnoiesc pe 7 decembrie, pentru că firma asiguratoare a dat faliment. Acum mai aștept și o majorare a prețului la carburanți și pot să spun că totul e în grafic”, spune ironic Claudia F. o băimăreancă de 38 de ani.