În Inău se organizează un frumos concert de pricesne - 3 ore în urmă
Conferințele filosofice de la Baia Mare – „o sărbătoare a ideilor și a spiritului” - 6 ore în urmă
Maramureșeni prezenți la șezătoarea „Din lada de zestre a satului”, organizată la Mănăstirea Ortodoxă „Sfânta Elisabeta” din Cluj-Napoca - 10 ore în urmă
Teatrul de vară din Baia Mare a intrat în reabilitare - 10 ore în urmă
CCR respinge contestațiile și validează decizia BEC, legat de candidatura lui Călin Georgescu - 11 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Cum s-a schimbat generația 2010 și de ce sănătatea mintală a tinerilor este în criză? - 11 ore în urmă
A fost inaugurată camera salină din cadrul Spitalului Orășenesc Târgu Lăpuș - 15 ore în urmă
În februarie: Record de vizitatori la Muzeul de Mineralogie; Expoziția „Ultimii dinozauri din Transilvania” a fost atracția principală - 15 ore în urmă
Marcel Mureșan, mesaj pentru artistul Ioan Marchiș cu ocazia aniversării - 15 ore în urmă
Îndrăgita artistă Angela Buciu, noul cetățean de onoare al județului Maramureș - 16 ore în urmă
Procedurile legate de moștenire vor putea fi făcute de oricare notar din țară
Un proiect de lege care prevede acest lucru a fost votat, în a doua lectură, de 73 de deputați. Potrivit proiectului, pentru deschiderea procedurii succesorale, persoanele vizate vor putea depune o cerere la oricare notar din țară. Acest lucru este posibil datorită creării Registrului electronic al dosarelor succesorale și al testamentelor, precum și faptului că notarii au acces la diferite registre electronice. De asemenea, la cererea comună a unei majorități simple a moștenitorilor, notarul va putea transmite procedura succesorală către un alt notar. Obținerea unui certificat de moștenitor sau a altor documente legate de moștenire nu va mai depinde de locul în care a fost deschisă moștenirea.
„Acest lucru va încuraja un spirit competitiv și va asigura o creștere a calității serviciilor și diminuare a costurilor”, se menționează în nota informativă a proiectului.
Documentul va intra în vigoare după ce vor fi create condițiile tehnice și vor fi efectuate modificările necesare în sistemul informatic al Registrului electronic al actelor de moștenire și al testamentelor.
Lăcrimioara ZOTA