Credință și tradiție: Concertul de pricesne din Fântânele a adus în fața publicului momente frumoase și profunde - 15 minute în urmă
Tinerii Lei Baia Mare, pe podium la concursul „Maraton Șahistic” din Cluj-Napoca - 2 ore în urmă
Șapte lucaciști calificați la Olimpiada Națională de Chimie - 2 ore în urmă
Operațiune de salvare din munți de aproape 10 ore. S-a chemat în sprijin și un elicopter - 3 ore în urmă
Meșterul popular Doinița Mercea i-a învățat pe elevii Școlii Populare de Artă Baia Mare tainele picturii icoanelor pe sticlă - 3 ore în urmă
La taifas cu Eduard Keller, cel care a creat brandul băimărean One Jazz Festival - 4 ore în urmă
Programul liturgic la Catedrala Episcopală din Baia Mare în săptămâna a V-a din Postul Mare - 4 ore în urmă
Elevi de la „Șincai” vor participa la etapa națională a olimpiadelor de Fizică, Geografie și Istorie - 4 ore în urmă
Înot: Opt medalii obținute de sportivii C.S.M. Baia Mare la Campionatul regional de cadeți 12-13 ani - 6 ore în urmă
Festivalul Răstăuțelor are loc la Muzeul Satului din Baia Mare în 24 mai - 6 ore în urmă
Ziua Mondială a Meteorologiei: Stațiile din Maramureș și recordurile lor istorice
Astăzi, 23 martie, este marcată în toată lumea, inclusiv în România, Ziua Mondială a Meteorologiei.
De Ziua mondială a meteorologiei, Organizaţia Meteorologică Mondială propune spre dezbatere o temă de interes universal, pentru toate cele 187 de ţări şi cele şase teritorii membre ale WMO.
Încă din 1961, Ziua mondială a meteorologiei („World Meteorological Day”) este marcată la 23 martie, în fiecare an. La 23 martie 1950 a intrat în vigoare Convenţia Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), care a transformat vechea Organizaţie Meteorologică Internaţională într-o organizaţie interguvernamentală, cunoscută sub numele de Organizaţia Meteorologică Mondială („World Meteorological Organization – WMO), precizează site-ul organizaţiei, https://public.wmo.int.
Ziua mondială a meteorologiei evidenţiază realizările „trecute”, progresul „prezent” şi potenţialul „viitor” – de la telegrafele de la sfârşitul secolului al XIX-lea şi prognozele de transport maritim la supercomputere şi tehnologia spaţială. În tot acest timp, Serviciile Naţionale de Meteorologie şi Hidrologie au lucrat non-stop pentru a colecta şi standardiza datele care stau la baza prognozelor meteo. Istoria schimbului de date WMO este o poveste remarcabilă a viziunii ştiinţifice, a dezvoltării tehnologice şi, mai ales, a unui sistem unic de cooperare pentru a servi societatea. Pornind de la tema acestei zile, sunt organizate evenimente, precum conferinţe, simpozioane şi expoziţii pentru specialiştii în domeniu, liderii comunităţii şi publicul larg. De asemenea, cu acest prilej sunt acordate numeroase premii pentru cercetare meteorologică. În multe ţări, sunt emise timbre poştale speciale pentru a marca sărbătorirea Zilei mondiale a meteorologiei.
În Maramureș, avem 5 stații ale Administrației Naționale de Meteorologie, respectiv Baia Mare, Sighetu Marmației, Târgu Lăpuș, Ocna Șugatag și stația meteo Iezer. Cea din municipiul Baia Mare se află în imediata vecinătate a Aeroportului Internațional Maramureș. Reprezentanții Administrației Naționale de Meteorologie arată că în viitorul apropiat se vor realiza, în baza unui contract de extindere a rețelei, încă 300 stații noi, care să se adauge celor 166 deja existente plus încă 100 stații pentru prognoza agrometeorologice. Amplasamentele acestora sunt în curs de definitivare.
Pe lângă acestea avem multe stații meteorologice automate, care sunt private, și care oferă informații în timp real. Se remarcă cele din Rețeaua Meteo Maramureș, care sunt plasate în locuri strategice și care oferă informații aproape ca și cele ale ANM. Ele sunt situate în Baia Mare, Sighetu Marmației, Ocna Șugatag, Borșa, Remeți și Cavnic.
Dar revenind la stațiile ANM, iată lista recordurilor meteorologice la cele cinci amplasamente!
Baia Mare
Temperatura maximă: 39.5°C, înregistrată în data de 25 iulie 2012
Temperatura minimă: -30.0°C, înregistrată în data de 10 februarie 1928
Cea mai mare cantitate de precipitaţii căzută în 24 de ore: 121.4mm în 13 mai 1970
Cea mai mare cantitate lunară de precipitaţii: 235.7mm în luna iunie 1974.
Sighetu Marmației
Temperatura maximă: 39.4°C, înregistrată în data de 22 august 1992
Temperatura minimă: -32.2°C, înregistrată în data de 17 ianuarie 1964
Cea mai mare cantitate de precipitaţii căzută în 24 de ore: 80.3 mm în 19 august 1968
Cea mai mare cantitate lunară de precipitaţii: 231.2 mm în luna iulie 2008.
Târgu Lăpuș
Temperatura maximă: 36.7°C, înregistrată în data de 25 august 2012
Temperatura minimă: -32.4°C, înregistrată în data de 31 ianuarie 1987
Cea mai mare cantitate de precipitaţii căzută în 24 de ore: 99.0 mm în 21 septembrie 2014
Cea mai mare cantitate lunară de precipitaţii: 235.7 mm în luna iunie 1974.
Ocna Șugatag
Temperatura maximă a aerului este de 35.8℃ înregistrată în 25 august 2012 şi 23 iulie 1939;
Temperatura minimă a aerului este de -30.5℃ în 11 februarie 1929;
Cantitatea maximă de precipitaţii căzută în 24 ore este de 82.2 l/m2 în 4 octombrie 2003;
Cantitatea lunară maximă de precipitaţii este de 244.2 l/m2 în luna iulie 2004
Stația Meteo Iezer
Temperatura maximă: 29.6°C, înregistrată în data de 15 august 1957
Temperatura minimă: -29.0°C, înregistrată în data de 6 februarie 1965
Cea mai mare cantitate de precipitaţii căzută în 24 de ore: 83.5 mm în 20 octombrie 1991
Cea mai mare cantitate de precipitaţii lunară: 333.1 mm în luna iunie 1980.
C.Ț.