Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 3 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 4 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 5 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 5 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 6 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 7 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 7 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 8 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 8 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 9 ore în urmă
Veste bună pentru fermieri
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) vine cu o veste așteptată de mulți fermieri. Începând de astăzi, 17 aprilie, agricultorii pot solicita adeverințe necesare pentru a primi subvențiile în avans, o formă de sprijin esențială în această perioadă.
Adeverințele sunt destinate fermierilor care au depus cereri pentru următoarele forme de sprijin:
– Sprijin de bază pentru venit în scopul sustenabilității (BISS)
– Sprijin redistributiv complementar pentru venit (CRISS)
– Măsura 10 – Agro-mediu și climă (și alte măsuri implementate de APIA)
Eliberarea acestor adeverințe permite fermierilor să acceseze mai rapid credite de la bănci sau IFN-uri, astfel încât să aibă bani pentru lucrările agricole din această primăvară.
Atenție! Adeverințele se acordă doar celor care au depus cererea unică de plată pentru anul 2025 și au îndeplinit toate condițiile.
Vasile Petrovan

















