Operațiune de salvare din munți de aproape 10 ore. S-a chemat în sprijin și un elicopter - 46 minute în urmă
Meșterul popular Doinița Mercea i-a învățat pe elevii Școlii Populare de Artă Baia Mare tainele picturii icoanelor pe sticlă - 1 oră în urmă
La taifas cu Eduard Keller, cel care a creat brandul băimărean One Jazz Festival - 1 oră în urmă
Programul liturgic la Catedrala Episcopală din Baia Mare în săptămâna a V-a din Postul Mare - 2 ore în urmă
Elevi de la „Șincai” vor participa la etapa națională a olimpiadelor de Fizică, Geografie și Istorie - 2 ore în urmă
Înot: Opt medalii obținute de sportivii C.S.M. Baia Mare la Campionatul regional de cadeți 12-13 ani - 4 ore în urmă
Festivalul Răstăuțelor are loc la Muzeul Satului din Baia Mare în 24 mai - 4 ore în urmă
„Redescoperă Maramureșul” – infotripul care transformă județul în Capitala Turismului Românesc - 4 ore în urmă
Netanyahu și Orban sfidează justiția globală - 5 ore în urmă
Accident în lanț pe DJ 187, în Repedea - 5 ore în urmă
Alcoolemie la volan: A vrut să întoarcă mașina, dar pentru că era beat a dat într-o poartă
În 18 februarie, la ora 15.10, polițiștii băimăreni au intervenit la un accident rutier soldat cu pagube materiale pe strada Nucului.
La fața locului, polițiștii au constatat un autoturism condus de un bărbat de 55 de ani, din Tăuții Măgherăuș, a acroșat poarta de intrare în curtea unui imobil în timp ce intenționa să se întoarcă.
În urma testării cu aparatul etilotest rezultatul a fost de 0,87 mg/l, alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Județean de Urgentă „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare, unde i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Totodată, ieri noapte, la ora 04.10, polițiștii din Sighetu Marmației au oprit pentru verificări un autoturism condus pe strada Traian din municipiu.
La volan a fost identificat un tânăr de 25 de ani care, în urma testării cu aparatul etilotest rezultatul a fost de 0,62 mg/l, alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital în vederea recoltării de probe biologice de sânge.
În ambele cauze, polițiștii au întocmit dosare penale și continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.