Părintele Alexandru-Iftene Abrihan din parohia greco-catolică Remeți pe Someș a sărbătorit 11 ani de la hirotonia sa ca preot - 16 minute în urmă
Eleve din cadrul Școlii de Artă Sighet au obținut premii deosebite la Festivalul Internațional de muzică ușoară și populară “Starul de mâine” - 26 minute în urmă
Două sportive din cadrul Clubului Sportiv Seini, calificate la Campionatul Național de înot din această vară - 2 ore în urmă
Memorandistul Teodor Mihali, evocat la Boiu Mare într-un eveniment aniversar - 2 ore în urmă
Consultare publică la Seini pentru stabilirea direcțiilor de dezvoltare ale orașului - 2 ore în urmă
Dezbatere captivantă la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș: „Utopie vs. Distopie” - 2 ore în urmă
Tânăra din Baia Mare, Alexandra Tincu a participat la două olimpiade luna aceasta - 16 ore în urmă
Marginalii la volumul Marian Ilea: «Vremuri îmbârligate». Antologie de proză - 17 ore în urmă
Creștere îngrijorătoare a cazurilor de rujeolă în Maramureș – cei mai vulnerabili sunt bebelușii și copiii mici - 19 ore în urmă
Lansarea cărții „Umbre pe oglinda lumii” și vernisajul expoziției „Dialog Floral” ale autoarei Florica Bud vor avea loc în curând - în urmă
Altă zi, alte 179 de amenzi aplicate șoferilor care au greșit în trafic; Au fost reținute și multe permise
Peste 170 de sancțiuni au fost aplicate de polițiștii rutieri maramureșeni în câteva ore în cadrul unei acțiuni în sistem integrat, desfășurată în cursul zilei de ieri, 12 august.
Acțiunea a avut loc pe raza întregului județ, pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și menținerea unui climat optim de ordine și siguranță publică.
Scopul celor 100 de poliţişti din cadrul structurilor rutiere, de ordine publică și de la transporturi prezenţi în teren la acțiunile desfășurate a fost acela de a conştientiza cetățenii despre necesitatea respectării prevederilor legale privind siguranţa rutieră şi de a preveni și combate orice fapte antisociale.
Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 179 de sancţiuni contravenţionale, din care 156 pentru abateri la O.U.G. 195/2002, în valoare totală de peste 57.000 de lei.
Totodată, au fost reținute 15 permise de conducere, din care șase pentru depășirea vitezei legale. De asemenea, au fost retrase opt certificate de înmatriculare.
Pentru siguranța dumneavoastră și a celor din jur polițiștii vă recomandă:
– Nu conduceţi sub influenţa băuturilor alcoolice!
– Adaptaţi permanent viteza de deplasare la condițiile de drum și de trafic!
– Nu vă angajaţi în efectuarea de depăşiri riscante sau neregulamentare!
– Respectaţi normele rutiere privind prioritatea de trecere, indiferent că este vorba despre pietoni sau alte vehicule!
– Folosiţi centura de siguranţă – vă poate salva viaţa în caz de accident!
– Nu conduceţi dacă vă simţiţi obosiţi!
– În zone aglomerate, inclusiv in zona staţiilor C.F.R., în mijloacele de transport în comun și implicit în trenurile de călători asigurați-vă că aveți în permanență, în aria dumneavoastră vizuală poșeta sau eventuale bagaje și bunuri!
– Manifestați prudență față de persoanele necunoscute care vă abordează sub diferite pretexte sau încearcă să vă distragă atenția;
– Fiţi atenți la ce se întâmplă în jurul dumneavoastră, mai ales atunci când sunteţi în locuri sau situaţii noi!
– Evitați să vă deplasați pe alei întunecate sau străzi necirculate;
– Respectați măsurile sanitare și de protecție pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului COVID-19.