George Simion reacționează la apelul lui Ponta și Georgescu - 5 ore în urmă
Anchetatori și criminaliști la Moisei, după focuri de armă suspecte - 5 ore în urmă
În urmă cu 72 de ani, Iuliu Maniu se stingea în închisoarea din Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
Se împlinesc 69 de ani de la uciderea lui Gheorghe Pașca din Săliștea de Sus – cel mai longeviv luptător anticomunist din Maramureș - 6 ore în urmă
Guvernul taie la jumătate fondurile pentru „Noua Casă” - 6 ore în urmă
Prof. dr. Ion Copoeru a susținut la Centrul Universitar Nord Baia Mare conferința „Întâlniri în sălbăticie. Un cadru conceptual pentru a investiga interacțiunile om-animal” - 6 ore în urmă
După 23 de ani de activitate, luptătorul băimărean Ionuț Rogoz anunță că se retrage; Ultimul său meci va avea loc în 24 mai - 7 ore în urmă
Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare celebrează 85 de ani dela nașterea lui Leschian Vasile - 8 ore în urmă
Sighetu Marmației începe renovarea energetică cu fonduri europene - 8 ore în urmă
Investiții în viitorul comunei Mireșu Mare - 8 ore în urmă
Doi polițiști au fost bătuți într-un conflict în care s-au tras și focuri de armă
O patrulă a Sectorului PF Poienile de Sub Munte a observat noaptea trecută un autoturism de teren care a evitat echipajul polițiștilor de frontieră, șoferul întorcând şi deplasându-se în mare viteză spre Repedea. Polițiștii au ajuns mașina și au blocat-o cu autoutilitara lor, iar unul dintre ei a mers să-i legitimeze pe ocupanții autoturismului urmărit. A fost însă lovit de șofer, iar după ce a căzut au început să dea în el și pasagerii autoturismului. Celălalt polițist i-a sărit în ajutor, însă a fost și el bătut.
Unul dintre agresori a aruncat pe un polițist și pe autospecială un lichid cu miros de benzină, spunând că le va da foc, iar șoferul autoturismului suspect l-a amenințat pe polițistul aflat la pământ cu un topor. Oamenii legii au solicitat sprijinul unei echipe de intervenție. În urma investigațiilor medicale, unul dintre polițiști a fost transportat la Spitalul Orășenesc Vișeu de Sus. Acolo s-a constatat că acesta prezintă un traumatism cranio-cerebral, contuzii la nivelul feței, traumatisme ale umărului stâng și ale mâinii drepte, precum și o arsură facială și intoxicație cu vapori de benzină.
Echipa operativă din cadrul Sectorului PF, împreună cu un echipaj de poliție din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Leordina, a ajuns la fața locului, moment în care în zonă s-au adunat aproximativ 30 de persoane, majoritatea cunoscute cu preocupări în sfera criminalității transfrontaliere, care au devenit recalcitrante, iar una dintre ele a spart oglinda autospecialei Poliției de Frontieră. Când oamenii legii au vrut să rețină doi bărbați care i-au lovit pe polițiști, celelalte persoane au continuat să fie agresive şi au încercat să faciliteze fuga celor doi. Polițiștii de frontieră au tras însă patru focuri de avertisment, iar conflictul s-a aplanat.
Două persoane care i-au agresat pe polițiștii de frontieră au fost reţinute şi urmează să fie prezentate procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus.
Actualizare. Inculpații C.I., C.A. si C.V.au fost prezentați instanței cu propunere de arestare preventivă, iar Judecătoria Viseu de Sus a dispus măsura preventivă a arestului la domiciliu pentru 30 de zile, începând cu 2 februarie.
Actualizare:
1 Comentariu în această postare
Paul
O agresiune extrem de gravă a cărei miză e intimidarea Politiei într-o zonă cu potențial crimonogen ridicat.
E de urmărit modul în care își vor face datoria Parchetul Vișeu și Instanța de judecată.