Geo Ionuț Filip de la Colegiul de Arte Baia Mare, premiat la Festivalul-Concurs Național ”Gelu Stan” - 11 ore în urmă
Mucenicii Dubai – Deliciul exotic care reinventează tradiția românească - 13 ore în urmă
„Muzicanții din Chioar”: Se dorește înființarea unei mici orchestre formată din copii talentați - 13 ore în urmă
Florin Piersic, emoție și aplauze la revenirea în sala de teatru - 15 ore în urmă
Mircea Eliade: O viață dedicată cunoașterii și spiritualității - 17 ore în urmă
Giulești și Ocna Șugatag își clarifică limitele administrative - 19 ore în urmă
Ziua celor 40 de Mucenici; Obiceiuri și credințe populare în Maramureș - în urmă
Ziua Internațională a Femeii la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie - în urmă
Peste 700 de case din Borșa, reabilitate termic pe bani europeni - în urmă
Flori din partea Asociației Filantropia Maramureșeană pentru doamnele internate la Spitalul Județean și Spitalul de boli infecțioase din Baia Mare - în urmă
În noaptea dintre ani, în Maramureș: Un bărbat și o fată de 11 ani au ajuns la spital după ce s-au rănit cu petarde
Polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Groși au intervenit aseară, în jurul orei 21.30, pe raza comunei Săcălășeni, după ce au fost sesizați prin 112 că un bărbat a folosit o petardă și s-a rănit.
La fața locului polițiștii au identificat bărbatul de 48 de ani și au stabilit că acesta a găsit în fața casei o petardă de mici dimensiuni, care avea zona de aprindere folosită, dar neexplodată. Acesta a scos praful, l-a pus într-o cană și l-a aprins, moment în care s-a rănit la mâini.
Bărbatul a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate. În cauză a fost întocmit dosar penal și se continuă cercetările, urmând a fi dispuse măsuri legale.
Azi, 1 ianuarie, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Sarasău au fost sesizați că în noaptea dintre ani o fetiță în vârstă de 11 ani a suferit arsură la mână în urma folosirii unei petarde. Din verificările efectuate până în acest moment a reieșit că azi-noapte, în jurul orei 23:50, fetița a folosit o petardă de mici dimensiuni care i-a explodat în mână, provocându-i leziuni.
Aceasta a fost transportată la Spitalul din Sighetu Marmației și ulterior la Spitalul Județean de Urgență Baia Mare în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Polițiștii au întocmit dosar penal și continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept, urmând a fi dispuse măsuri legale.