Felicitări pentru comunitatea sigheteană! Un pas mare spre o viață mai bună - 8 ore în urmă
Rezultate extraordinare obținute de Insieme Music School Baia Mare la Festivalul Internațional de Muzică Ușoară și Populară „Starul de mâine” - 9 ore în urmă
Emoționant: Artistul Deți Iuga a lansat priceasna „O, Iisuse să ne spui” (VIDEO) - 9 ore în urmă
Credințe populare de Alexie, patronul viețuitoarelor care hibernează sub pământ, în scorburi, sub scoarța copacilor, sub pietre sau în ape - 9 ore în urmă
Maricel. Pur și simplu - 10 ore în urmă
„Pentru Tine, Doamne!”: În Duminica Floriilor, un frumos concert de pricesne va avea loc în Lăpuș - 10 ore în urmă
Solomon Marcus Rad de la Liceul Teoretic ,,Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus s-a calificat la faza națională a Olimpiadei de Matematică - 10 ore în urmă
Centrul Althera din Maramureș, unic în România; Oferă terapie integrată pentru copii cu nevoi speciale - 10 ore în urmă
Programul liturgic al ierarhilor în a treia săptămână din Postul Mare – a Sfintei Cruci - 11 ore în urmă
Propunere legislativă: Limitarea cheltuielilor lunare la jocurile de noroc pentru prevenirea dependenței - 12 ore în urmă
La sediul ISU Maramureș: 38 de voluntari au susținut examenul de absolvire a cursului de prim ajutor de bază
Duminică, 18 iulie, 38 de voluntari au susținut, la sediul I.S.U. Maramureș, examenul de absolvire a cursului de prim ajutor de bază. Testarea a fost structurată pe două componente: una teoretică și una practică.
La proba practică, fiecare candidat a prezentat examinatorilor manevre de prim ajutor, conform cerințelor de pe biletul extras. Biletele de examen conțineau câte două teme.
Pentru că s-au pregătit foarte bine, toți candidații au promovat examenul cu note peste 7. Aproximativ 70 la sută dintre ei provin din rândul elevilor și al absolvenților școlilor postliceale sanitare. Toți au absolvit în prealabil și cursul introductiv. În perioada următoare, voluntarii își vor desfășura activitatea în cadrul echipajelor S.M.U.R.D. de la subunitățile I.S.U. Maramureș.
În data de 24 iulie, va începe un nou ciclu de pregătire a voluntarilor. Cei 40 de candidați au fost selecționați în funcție de data depunerii dosarelor.