„Crai Nou” – prima operetă românească - 3 minute în urmă
În Maramureș: Elevii din 31 de unități de învățământ beneficiază de Programul Național „Masă sănătoasă” în acest an - 3 minute în urmă
Trofeul BST Arena din Tăuții Măgherăuș, o competiție cu meciuri spectaculoase; Cine sunt câștigătorii - 11 ore în urmă
La Coaș s-a organizat prima ediție a atelierului de mărțișoare; 30 de copii talentați au realizat frumoasele simblouri ale primăverii - 12 ore în urmă
Echipamente pentru bucătării profesionale – de ce să ții cont când le achiziționezi - 12 ore în urmă
Vopseaua Raptor: protecție și stil pentru mașina ta - 12 ore în urmă
„Sărbătoarea Primăverii, a Mamei și a Iubirii”: În Chiuzbaia se organizează spectacol și joc de lăsatul secului - 14 ore în urmă
Călin Georgescu, ridicat și adus pentru audieri într-un dosar de extremism - 15 ore în urmă
Adevărul, sub asediu: Casa Albă instaurează cenzura în era Trump - 15 ore în urmă
Mărțișoarele Esperando – simboluri ale primăverii și solidarității - 17 ore în urmă
Trei tineri din Strâmtura și Sighet sunt cercetați după ce au furat motorină din mai multe utilaje
În vara anului trecut, polițiștii din Strâmtura au fost sesizați că persoane necunoscute au sustras aproximativ 400 de litri de motorină din trei utilaje. Persoanele bănuite de comiterea faptei, prin dislocarea bușonului rezervorului, au cauzat un prejudiciu de aproximativ 3.500 de lei.
În urma activităților de cercetare și a probatoriului administrat, polițiștii din Strâmtura au identificat persoanele bănuite de comiterea faptei, respectiv trei tineri de 15 și 23 de ani din Strâmtura și Sighetu Marmației.
În continuare se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt calificat și complicitate la furt calificat în formă continuată, în vederea probării întregii activități infracționale a celor trei tineri.
„Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de Procedură Penală, precum și de prezumția de nevinovăție” – transmite IPJ Maramureș.