În urmă cu 72 de ani, Iuliu Maniu se stingea în închisoarea din Sighetu Marmației - 45 minute în urmă
Se împlinesc 69 de ani de la uciderea lui Gheorghe Pașca din Săliștea de Sus – cel mai longeviv luptător anticomunist din Maramureș - 55 minute în urmă
Guvernul taie la jumătate fondurile pentru „Noua Casă” - 1 oră în urmă
Prof. dr. Ion Copoeru a susținut la Centrul Universitar Nord Baia Mare conferința „Întâlniri în sălbăticie. Un cadru conceptual pentru a investiga interacțiunile om-animal” - 1 oră în urmă
După 23 de ani de activitate, luptătorul băimărean Ionuț Rogoz anunță că se retrage; Ultimul său meci va avea loc în 24 mai - 2 ore în urmă
Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare celebrează 85 de ani dela nașterea lui Leschian Vasile - 3 ore în urmă
Sighetu Marmației începe renovarea energetică cu fonduri europene - 3 ore în urmă
Investiții în viitorul comunei Mireșu Mare - 3 ore în urmă
Bugetul 2025 aprobat după 20 de ore de dezbateri intense - 3 ore în urmă
50 de ani de la aselenizarea Apollo 14 pe Lună - 3 ore în urmă
A murit actrița și cântăreața Rona Hartner
Actrița și cântăreața Rona Hartner a murit la vârsta de 50 de ani, a anunțat joi sora ei, Rinda, pe rețelele de socializare. Anunțul vine după ce, miercuri, aceasta scrisese pe Facebook că sora ei „își trăiește ultimele clipe”.
Cunoscuta actriță s-a luptat de mai multe ori cu cancerul, boală care a tot recidivat. După ce a reușit să depășească problemele de la colon, actrița a suferit de cancer la plămâni și creier, potrivit Știrile ProTV. „Am o tumoare de 5 centimetri la plămâni și 7 tumori pe creier”, spunea actrița în vară.
Cine a fost actrița Rona Hartner
Rona Hartner, născută la 9 martie 1973 în București, a fost o talentată artistă română cu origini germane, activând ca actriță de film, cântăreață, compozitoare și textieră. În ultimul timp își desfășura activitatea în Franța, notează Radio România Cultural.
Fiica unui inginer proiectant și a unei economiste, Rona Hartner a urmat școala germană din București între anii 1979 și 1991. În 1991, a început studiile la Școala de Muzică Titu Maiorescu, iar din 1992 a continuat să se specializeze la Academia de Teatru și Film din București.
Patru ani mai târziu, regizorul francez Tony Gatlif i-a oferit rolul principal în filmul „Gadjo dilo – Străinul nebun”, realizat în România. Pentru interpretarea sa remarcabilă, Rona a fost distinsă cu Leopardul de Aur (Premiul special pentru interpretare) la Festivalul Internațional de Film de la Locarno.
În 1996, a avut o evoluție de succes în co-producția franco-română „Asfalt-Tango”, regizată de Nae Caranfil.
În 1997, s-a stabilit în Franța, unde a jucat în thrillerul „Nekro”, regizat de Nicolas Masson. În 1998, s-a întors în țară pentru a interpreta un rol în filmul „Dublu extaz” al lui Iulian Mihu.
În Franța, Rona Hartner a avut și o prezență activă în spectacolele de teatru. Împreună cu David Lynch, în 2003, a lansat la Paris maxi-single-ul „You’re more than that” („Ești mai mult decât atât”).
Dumnezeu să o ierte și să o odihnească!