Cinci maramureșeni talentați au înființat Grupul „Coconii de pe sate”: „Dragostea pentru tradiții și folclor este liantul nostru” - 10 ore în urmă
Se anunță o mișcare care ar putea schimba echilibrul de putere în România - 10 ore în urmă
Concert special de muzică, emoție și recunoștință de Ziua Femeii la Budești - 11 ore în urmă
Donald Trump, cel mai iubit politician în Rusia? - 13 ore în urmă
O iarnă plină de realizări pentru Filosofia băimăreană și urmează o primăvară plină de evenimente - 13 ore în urmă
Unitatea canină Salvamont Borșa, formată din Athos și Andreica Nicoară, participă la Conferința europeană a salvatorilor pe pârtiile de schi - 13 ore în urmă
„Rugăciune și cântare în Postul Mare”: Concurs online de pricesne organizat în Episcopia Maramureșului și Sătmarului - 13 ore în urmă
Elevii din Săcălășeni la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare - 14 ore în urmă
Întâlnire a Cenaclului Scriitorilor din Maramureș – 8 martie 2025 - 16 ore în urmă
Reabilitarea Bibliotecii Municipale „Laurențiu Ulici” din Sighetu Marmației - 17 ore în urmă
Acum este timpul fraternității: În județul Maramureș în prezent un exercițiu de solidaritate maximă! La Casa Armatei, vin în fiecare zi donații de la primării!
Acum este timpul fraternității: În județul Maramureș în prezent un exercițiu de solidaritate maximă! La Casa Armatei, vin în fiecare zi donații de la primării!
Zile pline, zile dificile, zile cu speranța că fiecare gest al nostru poate vindeca o rană, poate mângâia un suflet, arată autoritățile din Maramureș. Donații și ajutoare continuă să se adune în depozitele amenajate în acest scop în Baia Mare, Sighetu Marmației și Halmeu.
Fiecare lucru primit își găsește scopul și destinatarul printre cetățenii ucraineni care fug din calea războiului. Donații substanțiale au început să vină la Casa Armatei din partea primăriilor din Maramureș. Pentru transporturile din zilele viitoare, s-au sortat deja o mare parte dintre ajutoarele primite din întreg județul. Joi, din depozitul de la Casa Armatei din Baia Mare, a plecat spre Halmeu un transport cu pături, haine și produse de igienă.
Cu sprijinul Crucii Roșii, din Baia Mare a plecat o mașină cu alimente, produse de igienă, medicamente, produse destinate copiilor mici etc. spre Mănăstirea din Biserica Albă – Ucraina. Aici, măicuțele găzduiesc un număr important de văduve și copii, pentru care aceste produse sunt necesare. A fost identificată o nouă rută de transport internațional Baia Mare – Viena. Această rută este extrem de utilă, singurele costuri fiind cele legate de achitarea unei sume modice de 3 euro pentru rezervarea biletului, mai arată autoritățile maramureșene.
C.Ț.