Cinci maramureșeni talentați au înființat Grupul „Coconii de pe sate”: „Dragostea pentru tradiții și folclor este liantul nostru” - 1 oră în urmă
Se anunță o mișcare care ar putea schimba echilibrul de putere în România - 2 ore în urmă
Concert special de muzică, emoție și recunoștință de Ziua Femeii la Budești - 3 ore în urmă
Donald Trump, cel mai iubit politician în Rusia? - 4 ore în urmă
O iarnă plină de realizări pentru Filosofia băimăreană și urmează o primăvară plină de evenimente - 5 ore în urmă
Unitatea canină Salvamont Borșa, formată din Athos și Andreica Nicoară, participă la Conferința europeană a salvatorilor pe pârtiile de schi - 5 ore în urmă
„Rugăciune și cântare în Postul Mare”: Concurs online de pricesne organizat în Episcopia Maramureșului și Sătmarului - 5 ore în urmă
Elevii din Săcălășeni la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare - 6 ore în urmă
Întâlnire a Cenaclului Scriitorilor din Maramureș – 8 martie 2025 - 8 ore în urmă
Reabilitarea Bibliotecii Municipale „Laurențiu Ulici” din Sighetu Marmației - 9 ore în urmă
Anunț făcut de autorități: În județul Maramureș informare importantă pentru refugiații ucraineni toți care ar vrea să călătorească acum în țara noastră cu CFR!
Anunț făcut de autorități: În județul Maramureș informare importantă pentru refugiații ucraineni toți care ar vrea să călătorească acum în țara noastră cu CFR!
Gratuitate pe tren pentru refugiați, arată autoritățile din județul Maramureș într-o informare. Așadar aceștia vor avea posibilitatea de a circula gratuit pe două rute din Sighet.
Pentru o mai bună organizare, în Punctul de Trecere a Frontierei, reprezentanții autorităților și voluntarii vor întocmi liste cu refugiații care doresc să apeleze la această variantă de transport.
Sucursala CFR Călători Cluj și-a arătat disponibilitatea de a permite cetățenilor ucraineni care intră în țară prin Punctul de Trecere a Frontierei Sighetu Marmației să călătorească gratuit, pe rutele Sighetu Marmației – București și Sighetu Marmației – Cluj. Dacă vor fi solicitări, există și posibilitatea suplimentării garniturii.
C.Ț.