Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 8 ore în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 10 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 10 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 11 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 11 ore în urmă
Elevi de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificați la Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu” - 11 ore în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 11 ore în urmă
Perechea David Soponar și Izabella Bartha de la DanceLight Studio Baia Mare, în Lotul Național al României - 11 ore în urmă
Adunare și sărbătoare în comunitatea armeană din Baia Mare - 12 ore în urmă
Ziua Mondială a Scriitorilor, marcată la Filiala „Nicolae Iorga” a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” - 13 ore în urmă
Aproape 5.000 de carnete de muncă se află în păstrare la ITM Maramureș
Conform dispoziţiilor art. 279 din Codul muncii, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă. La data de 31 mai 2020, la Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Maramureş se află în păstrare un număr de 4.978 de carnete de muncă.
„Reamintim pe această cale tuturor persoanelor că începând cu luna ianuarie 2011 carnetele de muncă se restituie către titulari. În contextul în care în această perioadă foarte mulţi cetăţeni români s-au întors în ţară şi nu au intrat în posesia acestui document, le recomandăm să se adreseze instituţiei noastre cu o simplă cerere şi o copie a actului de identitate, pentru a intra în posesia carnetului de muncă. Dacă din diverse motive nu se pot prezenta la sediul instituţiei noastre, carnetul de muncă poate fi ridicat şi de un reprezentant, în baza unei împuterniciri notariale”, explică Dragoș Năcuță, inspector șef al ITM Maramureș.
Pentru informaţii suplimentare, cetăţenii se pot adresa şi telefonic instituţiei:
- zona Baia Mare: 0262.218871, 0262.218921;
- zona Maramureşului istoric (la Sighetu Maramaţiei): 0262.310050.
4 Comentarii în această postare
SZAKACS ȘTEFAN-IULIU
Bună ! Mă numesc SZAKACS ȘTEFAN , locuiesc în loc. NEGREȘTI -OAȘ și am lucrat la firma SC NADYROM cu sediul în BAIA MARE, punct de lucru în loc. NEGREȘTI-OAȘ. Firma s-a închis, patroana a divorțat iar contabilul care a ținut evidența contabilă a decedat, cel căruia i-am dat Cartea de Muncă în mână ! Cum pot intra în posesia Cărții de Muncă în această situație și de unde îl pot ridica ? Toate astea s-au întâmplat înainte de a se introduce în calculator, adică înainte de 2011 ! Mulțumesc anticipat !
Maria Faur
În aceeași situație Sint eu.cartea de munca a mea a fost la ITM Maramureș și nimeni nu a semnat pentru ridicarea ei.
Deci daca. Nu a semnat nimeni cartea de munca trebuie sa fie la ITM Maramureș.
Sa anunțat că Sint 5000 de cărți de munca la arhiva.am făcut cerere am sunat dar fara vreun rezultat
Eu o sa merg direct la Baia Mare la conducerea ITM și doresc sa verific personal.
Pentru că se știe că nu se vrea căutarea
simon eva
corect
simon eva
cum pot sa aflu cate vechime am pe carte de munca????