Complot împotriva României – Șase persoane reținute de DIICOT pentru trădare, unul dintre ei fiind maramureșean - 47 minute în urmă
Preoții din Protopopiatul Chioar, alături de părintele protopop Coza Ciprian, au inițiat o acțiune de donare de sânge - 1 oră în urmă
EU și EUL (foileton 1) - 1 oră în urmă
Îndrăgita artistă Rafila Bărbos își serbează ziua de naștere - 1 oră în urmă
Maratonul olimpiadelor școlare 2025: peste 20 de competiții județene între 6 și 16 martie - 4 ore în urmă
Polițistele Secției 5 Poliție Rurală Ocna Șugatag au adus zâmbetul în ochii unei fetițe și speranța în privirea a două bunici - 4 ore în urmă
Dar de suflet pentru mama – O primă ediție plină de emoție și creație la Târgu Lăpuș - 5 ore în urmă
La Catedrala Episcopală Baia Mare se organizează Expoziția de Icoane „Chipuri din veac, în veci”, ediția a IX-a - 5 ore în urmă
Slujire arhierească la Mănăstirea Rohia - 6 ore în urmă
Terenurile din jurul Băii Mari, la mare căutare: tot mai mulți orășeni se mută la sat - 7 ore în urmă
Bancnotele euro intră în epoca schimbării: Beethoven, Callas sau natura Europei?
Banca Centrală Europeană (BCE) a demarat procesul de reînnoire a bancnotelor euro, marcând prima schimbare majoră de design de la introducerea lor în 2002. După o consultare publică și analize realizate de grupuri de experți, BCE a stabilit două teme posibile pentru viitoarele bancnote: una axată pe personalități emblematice ale Europei și alta inspirată de râuri și păsări care simbolizează diversitatea ecosistemelor continentului.
Printre personalitățile propuse pentru noile bancnote se numără compozitorul Ludwig van Beethoven, soprana Maria Callas, omul de știință Marie Curie, scriitorul Miguel de Cervantes și artistul Leonardo da Vinci. O alternativă este reprezentarea unor elemente naturale europene, cum ar fi peisajele fluviale și păsările migratoare. Christine Lagarde, președintele BCE, a subliniat importanța modernizării bancnotelor pentru a reflecta identitatea europeană într-un mod accesibil tuturor generațiilor.
Printre variantele discutate se află o bancnotă de 5 euro ilustrată cu Maria Callas, alături de imagini cu artiști stradali, și o bancnotă de 10 euro dedicată lui Beethoven, însoțită de un cor de copii și tineri. De asemenea, o bancnotă de 200 de euro ar putea avea pe avers pacifista austriacă Bertha von Suttner, prima femeie laureată a Premiului Nobel pentru Pace, iar pe revers un peisaj marin cu un gâscan nordic.
Nu toți europenii sunt însă încântați de selecție. Pe rețelele sociale, unii critici susțin că noul design nu reflectă realitățile economice ale cetățenilor și îndeamnă la investiții în metale prețioase în loc de încredere în monedă.
Procesul de schimbare a bancnotelor vine după ce, în 2016, BCE a eliminat treptat bancnota de 500 de euro, considerată un mijloc facil de transportare a sumelor mari de bani pentru activități ilegale. Europol a confirmat atunci că această denominație era preferată de infractori și grupuri teroriste.
Înainte ca noul design să fie implementat, BCE va organiza un concurs destinat designerilor din statele membre, va supune propunerile unei consultări publice și va selecta câștigătorii printr-un juriu specializat. Costurile procesului de modernizare sunt estimate între 5 și 8 cenți pentru fiecare bancnotă emisă.
Vasile Petrovan