O nouă întâlnire a Clubului de carte de la Cărturești Baia Mare - 58 minute în urmă
Polițistele Secției 3 Poliție Rurală Fărcașa reușesc să gestioneze cu succes fiecare situație - 1 oră în urmă
Vișeuanca Anuța Pop le-a vorbit copiilor români din Marsilia despre Mărțișor, realizând alături de ei frumoasele simboluri ale primăverii - 1 oră în urmă
În Fărcașa s-a organizat un spectacol dedicat doamnelor și domnișoarelor - 1 oră în urmă
8 Martie la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș - 2 ore în urmă
Alexander Graham Bell: Inventatorul telefonului - 2 ore în urmă
BNR marchează 375 de ani de la nașterea Sfântului Antim Ivireanul cu o monedă din aur - 3 ore în urmă
Gala Premiilor Oscar 2025 - 4 ore în urmă
40 de lucaciști au luat parte la proiectul educațional interdisciplinar „Descoperă magia Dunării: De la Budapesta la Viena!” - 4 ore în urmă
Programul liturgic al ierarhilor în prima săptămână a Postului Mare - 4 ore în urmă
Biserica de lemn în stil maramureșean din New Jersey prinde contur (FOTO)
Cu ocazia Centenarului Marii Uniri, comunitatea româno-americană a Bisericii “Izvorul Tămăduirii” din Long Valley, New Jersey (SUA) a hotărât să construiască o biserică de lemn în stil maramureșean, care va constitui simbolul obârșiei românești pe acele meleaguri.
Deși în acest stat locuiesc peste 60.000 de români, ei nu au avut biserică până în 2016, când au achiziționat una, în stil cam americănesc pe dinafară, dar în fața căreia au amplasat o troiță maramureșeană. Românii de acolo își doresc o biserică adevărată și au optat pentru una de lemn ca în Maramureș, vechiul lăcaș urmând să devină centru cultural, care să-i adune pe românii de pretutindeni iubitori de istorie, cultură, artă și literatură. Cu alte cuvinte, ei vor să creeze ”o bucățică din România în inima statului New Jersey, nu departe de zona metropolitană a orașului New York”.
Biserica de lemn “Reîntregirea Neamului” ar fi trebuit terminată la 1 decembrie 2018, însă lucrările au întârziat din cauza dificultăților apărute pe parcurs.
Părintele paroh Ionuț Voicu, originar din judeţul Prahova, a declarat, pentru DirectMM, că acum lucrăriele avansează încet, dar sigur. De asemenea, în luna februarie a anului 2019, atunci când am mai vorbit cu dânsul, ne-a declarat: „Clopotul bisericii de lemn a fost confecționat în Baia Mare și cântărește 100 de kilograme. Prin «glasul» lui enoriașii parohiei noastre vor fi chemați la Sfintele Slujbe. Aducem mulțumire donatorilor acestui clopot care va fi ridicat în turla înaltă de 32 de metri a bisericii noastre, spre Slava Lui Dumnezeu și bucuria noastră”.
De asemenea, catapeteasma, crucile, icoanele şi mobilierul au fost comandate şi sculptate de meşteri populari din Bârsana. Biserica va avea 32 de metri înălţime, 13 metri lăţime şi 30 metri lungime. Lăcaşul de cult este construit în fomă de cruce.
Comunitatea româno-americană a Bisericii “Izvorul Tămăduirii” din Long Valley apelează la toți românii răspândiți de viață pe toate continentele lumii și îi roagă să se mobilizeze și să contribuie fiecare la ridicarea acestui monument, care va lăsa în afara granițelor României o bucățică de credință, istorie și cultură românească.
“Acest proiect va fi mândria neamului românesc pe aceste meleaguri, iar dacă toți ne vom mândri cu el și contribuția materială să o împărțim frățește”, este îndemnul preotului paroh.
Donații se pot face aici.
L.C.H.