George Simion reacționează la apelul lui Ponta și Georgescu - 4 ore în urmă
Anchetatori și criminaliști la Moisei, după focuri de armă suspecte - 4 ore în urmă
În urmă cu 72 de ani, Iuliu Maniu se stingea în închisoarea din Sighetu Marmației - 5 ore în urmă
Se împlinesc 69 de ani de la uciderea lui Gheorghe Pașca din Săliștea de Sus – cel mai longeviv luptător anticomunist din Maramureș - 5 ore în urmă
Guvernul taie la jumătate fondurile pentru „Noua Casă” - 5 ore în urmă
Prof. dr. Ion Copoeru a susținut la Centrul Universitar Nord Baia Mare conferința „Întâlniri în sălbăticie. Un cadru conceptual pentru a investiga interacțiunile om-animal” - 6 ore în urmă
După 23 de ani de activitate, luptătorul băimărean Ionuț Rogoz anunță că se retrage; Ultimul său meci va avea loc în 24 mai - 6 ore în urmă
Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare celebrează 85 de ani dela nașterea lui Leschian Vasile - 7 ore în urmă
Sighetu Marmației începe renovarea energetică cu fonduri europene - 7 ore în urmă
Investiții în viitorul comunei Mireșu Mare - 7 ore în urmă
Căile artei în educația tinerilor din Maramureș: Inspectoratul Școlar a găzduit o activitate superbă! Elevii au pictat o poveste frumoasă de iarnă!
Căile artei în educația tinerilor din Maramureș: Inspectoratul Școlar a găzduit o activitate superbă! Elevii au pictat o poveste frumoasă de iarnă!
Azi la Inspectoratul Școlar Județean Maramureș a avut loc vernisajul expoziției ”Poveste de iarnă” în prezența inspectorului școlar general, profesor Mihai Pop și a echipei de inspectori școlari pe care o conduce, arată reprezentanții instituției maramureșene.
Expoziția reunește lucrări ale elevilor de la Palatul Copiilor Baia Mare, de la Cercul de pictură/pictură pe sticlă coordonat de către doamna profesor Lavinia Maria Balazsi și de la Cercul de Creație confecții/Grafică Ilustrație coordonat de către doamna profesor Raluca Matei Gherghel.
ISJ Maramureș arată că „au fost expuse de asemenea icoanele pe sticlă realizate de către copiii de la Școala Gimnazială ”Vasile Lucaciu” Șișești, realizate în cadrul proiectului ”Maramureșul și icoana pe sticlă – Valoare cultural-națională”. Au mai fost alături de noi la eveniment domnul director al Palatului Copiilor Baia Mare, prof. dr. Ion Iuga, părintele Călin Iosip – muzeograf al Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului, doamnele director și director adjunct ale Școlii Gimnaziale “Vasile Lucaciu” Șișești, Mihaela Boiciuc și Alexandra Indre împreună cu un grup de elevi ai școlii și doamna prof. dr. Rodica Pop, președintele fundației “Copiii pentru copii-Copiii păcii”. Mulțumim tuturor celor prezenți, colaboratorilor și copiilor, pentru toată susținerea și munca depusă!”, mai arată ISJ Maramureș.
C.Ț.
Citește și
1 Comentariu în această postare
Vasile cel Mare si foarte Bun
La desen,muzica si edicatie fizica toți aveau nota maximă. La limbi si matematici se făcea difefența.