KALMÁR ZOLTÁN: Toți pasionații de fotografie se întorc în locurile care i-au inspirat - 24 minute în urmă
Concursul ,,Flori cu șnur de mărțișor” și-a desemnat câștigătorii - 4 ore în urmă
O elevă de la Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus, cel mai mare punctaj din Maramureș la faza județeană a Olimpiadei de Biologie - 5 ore în urmă
În comuna Fărcașa au demarat lucrările de modernizare a infrastructurii de iluminat public stradal - 5 ore în urmă
Horitoarea Floarea Ciuc din Breb a trecut la cele veșnice - 6 ore în urmă
Consultantul lui Călin Georgescu şi-a anunţat candidatura la alegerile prezidenţiale - 8 ore în urmă
Teofil Vlad, primul român care a cucerit cele mai înalte vârfuri de pe fiecare continent - 9 ore în urmă
Sportivi din cadrul Clubului Martial Arts Dojo Baia Mare, pe podium la Campionatul Național de Taekwon-do ITF - 9 ore în urmă
Eclipsa totală de Lună din 14 martie – un spectacol ceresc impresionant - 9 ore în urmă
La Muzeul Satului Baia Mare a debutat proiectul „Plantează o FLOARE, sădește un POM, fă-ți datoria de om”, alături de grupa mare C de la Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș - 9 ore în urmă
Călin Bota: Bugetul pentru 2021 vine cu bani pentru parcurile industriale din Maramureș și pentru depozitul de deșeuri
Comisiile reunite de buget-finanțe ale Parlamentului au avizat proiectul de buget pentru acest an, în forma propusă de Guvern, în care investițiile beneficiază de o cifră record și în care se pun bazele unei creșteri economice sănătoase.
Bugetul cuprinde sume generoase pentru finanțarea unor proiecte de investiții importante pentru comunitățile locale.
În bugetul pentru anul acesta, județul Maramureș primește bani pentru proiectul parcurilor industriale din județ și pentru depozitul temporar de deșeuri, două proiecte importante, care sunt gestionate de către Consiliul Județean. Pentru depozitul de deșeuri sunt prevăzute 3 milioane de lei, iar pentru parcurile industriale sunt alocate 5 milioane de lei.
Cele două proiecte sunt esențiale pentru calitatea vieții maramureșenilor și pentru dezvoltarea județului și de aceea am fost surprins să văd că deputatul PSD Gabriel Zetea a votat împotriva lor în Comisiile de buget-finanțe. Gabriel Zetea, în calitate de președinte al Consiliului Județean Maramureș, a întârziat nepermis de mult finalizarea proiectului SMID, lăsând județul cu o criză a deșeurilor, iar pentru înființarea parcurilor industriale, care aduc investiții și locuri de muncă mai bine plătite, nu a făcut absolut nimic.
Maramureșenii trebuie să știe că Gabriel Zetea a votat împotriva parcurilor industriale care vor aduce investiții și o viață mai bună pentru cetățeni și împotriva soluției prin care se poate rezolva criza deșeurilor lăsată de el în județ.
Atitudinea lui Gabriel Zetea în Comisia pentru buget-finanțe ilustrează perfect politica PSD în care circul la scenă deschisă și scandalul înlocuiesc dezbaterile oneste și interesul pentru implementarea unor proiecte realiste.
PNL a susținut la dezbaterea bugetului proiectele care aduc cu adevărat dezvoltare în comunitățile locale, proiecte care pot fi implementate, au în spate studii și cifre concrete, nu doar populisme ieftine, de conjunctură.
Călin Bota
Deputat PNL Maramureș