Share
„Caravana atelierelor” a ajuns la Școală Gimnazială Agrieș din județul Bistrița-Năsăud

„Caravana atelierelor” a ajuns la Școală Gimnazială Agrieș din județul Bistrița-Năsăud

Încă de la începutul acestui an școlar, Muzeul de Etnografie și Artă Populară Maramureș a venit în întâmpinarea elevilor cu un nou program de educație muzeală, intitulat „Caravana atelierelor”.

În lunile octombrie și noiembrie atelierele tematice s-au intitulat „Toamna în satul bunicilor” și au ajuns în mai multe unități de învățământ din județ.

Odată cu debutul tematicii „Magia Sărbătorilor de iarnă” (decembrie 2024 – februarie 2025), cei de la Muzeu au ajuns ieri, 17 decembrie, la o școală din Bistrița-Năsăud.

„Caravana atelierelor a ajuns astăzi la Școală Gimnazială Agrieș, jud. Bistrița-Năsăud. În cadrul atelierului ,,Magia Sărbătorilor de iarnă”, elevii claselor primare (prof.înv.primar Floare Pop și Mihaela Clep) au avut parte de o călătorie etnografică prin care, colegele noastre muzeograf, Gabriela Filip și Alexandra Lazăr, le-au prezentat școlarilor povestea Muzeului Satului din Baia Mare, dar și rolul și importanța unui muzeu în comunitate.

Activitatea a continuat cu un atelier de creație, în cadrul căruia, elevii au învățat cum să confecționeze căciulițe decorative pentru pomul de Crăciun.

Mâinile harnice și creativitatea elevilor s-au împletit armonios cu talentul școlarilor, aceștia redând prin ,,buchetul” de colinde pregătit, atmosfera feerică a sărbătorilor de iarnă și a colindelor străvechi, colindate odinioară, pe ulițele fiecărui sat.

Le mulțumim pentru colindele deosebite interpretate, îi felicităm pentru cumințenia, hărnicia și creativitatea de care au dat dovadă și îi așteptăm să ne colinde și la noi în sat.

Mulțumim doamnei învățătoare Floare Pop pentru primirea călduroasă și minunata colaborare”, transmit cei de la Muzeu.


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.



Lasă un comentariu