Ziua Sfântului Tricolor Românesc - 20 minute în urmă
Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” găzduiește primul curs de consiliere și orientare - 23 minute în urmă
Lansare de carte la Baia Mare: Profesorul Gheorghe Glodeanu aduce în prim-plan evoluția jurnalului intim în literatura română - 27 minute în urmă
Atenționare: Fraudele online vizează clienții Kaufland - 39 minute în urmă
Palmaresul Festivalului-Concurs de Poezie Populară de Dragoste din Târgu Lăpuș - 57 minute în urmă
Vasile Bordea din Bogdan Vodă, premiul I la secțiunea Creație literară în cadrul Festivalului-Concurs Interjudețean „Cap de primăvară, talente din școală” - 2 ore în urmă
Mara Popov, 4 de DA la X Factor; Tânăra băimăreancă a avut o prestație superbă - 3 ore în urmă
Casiana Bordea din Bogdan Vodă a obținut premiul I la Festivalul-Concurs Interjudețean „Cap de primăvară, talente din școală” - 13 ore în urmă
S-a pus piatra de temelie pentru noua biserică din Groși - 14 ore în urmă
„De Dragobete”, spectacol folcloric la Centrul Cultural din Sighetu Marmației - 16 ore în urmă
Cazul publicat de MApN: Model de implicare în societate, Cristina Miia a salvat viața unei femei, pe stradă! Opinia băimărencei despre normalitate!
Cazul publicat de MApN: Model de implicare în societate, Cristina Miia a salvat viața unei femei, pe stradă! Opinia băimărencei despre normalitate!
Cristina Miia, fosta noastră colegă de presă, a studiat cum să acorde primul ajutor, fiind voluntar SMURD. Acum, este angajată a Ministerului Apărării Naționale. În timpul liber… salvează oameni!…
„Oriunde, oricând, la datorie! Ora 21.50, o trotinetă răsturnată pe stradă. La câțiva metri de ea o doamnă, cu fața plină de sânge, stătea pe asfalt. La fața locului, o ambulanță de transport, fără echipaj medical.
Întâmplarea face ca în zonă să se afle Cristina Miia, colega noastră. Fără să stea prea mult pe gânduri se îndreaptă în alergare către victima care tocmai se ridicase în picioare. O sprijină ușor, o ajută să urce în ambulanță și să se întindă pe targă. Îi adresează câteva întrebări scurte și îi cere rapid șoferului ambulanței un guler cervical pe care îl aplică. La câteva minute, sosește un echipaj de prim ajutor SMURD. Doamna noastră este de acum pe mâinile salvatorilor. Cunoștințele și experiența acumulate atât ca voluntar SMURD, cât și ca sanitar în cadrul Forțelor Terestre Române, au ajutat-o pe Cristina să acționeze prompt și eficient. A ales să nu treacă nepăsătoare pe lângă locul accidentului, demonstrând că spiritul civic și dragostea față de semeni nu au pauză, chiar dacă ești în timpul liber și hainele pe care le porți sunt civile. Felicitări, Cristina! Suntem mândri de tine!”, arată oficialii Ministerului Apărării Naționale.
„Spectaculos, spun unii! Admirabil, zic alții! Normal, aș sublinia eu! A nu trece nepăsător pe lângă un om aflat în suferință, este ceva ce ar trebui să facă parte din „rutina” noastră! Un alt moment în care miile de ore de studiu și activități de voluntariat, pe linie de prim ajutor, și-au dovedit utilitatea!”, arată salvatoarea Cristina Miia.
C.Ț.