Îndrăgita artistă Angela Buciu, noul cetățean de onoare al județului Maramureș - 2 ore în urmă
Acțiune de salvare în Munții Maramureșului: doi cetățeni ucraineni, recuperați în condiții extreme - 2 ore în urmă
Cartea „Destin liric – Gheorghe Chivu”, autor prof. dr. Ioan Dorel Todea, va fi prezentată elevilor sigheteni - 3 ore în urmă
Expoziția „Tehnici tradiționale de realizare a covoarelor, în România și Republica Moldova” va fi vernisată în Sighetu Marmației - 3 ore în urmă
Mai multe străzi din municipiul Baia Mare vor fi supuse unor lucrări pentru îmbunătățirea infrastructurii de apă și apă uzată. - 3 ore în urmă
Corupție în Parlamentul European? Anchetă belgiană ce vizează lobbyiști ai companiei Huawei - 3 ore în urmă
Schimbări majore în domeniul mediului: un maramureșean numit secretar de stat, un director demis - 3 ore în urmă
146 de ani de la nașterea lui Albert Einstein: O viață dedicată cunoașterii și umanității - 3 ore în urmă
Ce probleme au cauzat în Maramureș fenomenele meteorologice din această după-amiază - 14 ore în urmă
Rezultate remarcabile obținute de elevii Colegiului ”Dragoș Vodă” din Sighet la Concursul Național de Fizică PHI - 17 ore în urmă
CUNBM în doliu: Prof. univ. dr. George Achim a trecut la cele veșnice
Veste tristă în mediul academic băimărean. Prof. univ. dr. George Achim a trecut la cele veșnice.
Pe rețelele de socializare curg mesajele de condoleanțe. Era un profesor iubit și apreciat.
„Facultatea de Litere deplânge dispariția fulgerătoare a prof. univ. dr. George Achim, directorul Școlii doctorale de Științe umaniste, cadru didactic de înaltă ținută academică și coleg de aleasă omenie. Transmitem familiei îndurerate un gând pios și sincere condoleanțe! Dumnezeu să-l odihnească în pace!” – transmit reprezentanții Facultății de Litere.
De asemenea, Liga Studenților ”Pintea Viteazul” transmite: „În ultim ceas, dorim să îi mulțumim pentru tot aportul adus generațiilor de studenți și pentru munca depusă în cadrul Centrului Universitar Nord din Baia Mare. Condoleanțe familiei îndurerate și multă responsabilitate și grijă studenților pe care îi reprezentăm”.
Scurtă biografie
George Achim (n. 27 februarie 1960) a fost un profesor de literatură contemporană, conducător de doctorat, critic literar, poet și eseist.
A făcut studiile liceale și universitare la Cluj și București, Facultatea de Litere, specializarea română-spaniolă. În anii studenției, a făcut parte din redacția revistei studențești Echinox din Cluj. În anii ‘90 a obținut o bursă a Consiliului Europei, în specializarea Politici Culturale. Din anul 2001 a fost Doctor în Litere al Universității București cu teza Utopie și Distopie în Cultura Română.
George Achim a fost profesor la Universitatea Tehnică Cluj-Napoca/Centrul Universitar Nord, Baia Mare. În perioada 2008-2012, George Achim a fost profesor invitat (Gastprofessor) la Universitatea din Viena. De asemenea, a fost membru al Uniunii Scriitorilor, filiala Cluj Napoca.
George Achim a fost un senator PNȚCD, în legislatura 1996-2000 ales în județul Satu Mare.
În cadrul activității sale parlamentare, George Achim a fost membru în grupurile parlamentare de prieteie cu Regatul Spaniei, UNESCO și Statul Israel. De asemenea, George Achim a fost membru în comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională, precum și în comisia pentru politică externă.
Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească!