Felicitări pentru comunitatea sigheteană! Un pas mare spre o viață mai bună - 7 ore în urmă
Rezultate extraordinare obținute de Insieme Music School Baia Mare la Festivalul Internațional de Muzică Ușoară și Populară „Starul de mâine” - 8 ore în urmă
Emoționant: Artistul Deți Iuga a lansat priceasna „O, Iisuse să ne spui” (VIDEO) - 8 ore în urmă
Credințe populare de Alexie, patronul viețuitoarelor care hibernează sub pământ, în scorburi, sub scoarța copacilor, sub pietre sau în ape - 9 ore în urmă
Maricel. Pur și simplu - 9 ore în urmă
„Pentru Tine, Doamne!”: În Duminica Floriilor, un frumos concert de pricesne va avea loc în Lăpuș - 9 ore în urmă
Solomon Marcus Rad de la Liceul Teoretic ,,Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus s-a calificat la faza națională a Olimpiadei de Matematică - 9 ore în urmă
Centrul Althera din Maramureș, unic în România; Oferă terapie integrată pentru copii cu nevoi speciale - 10 ore în urmă
Programul liturgic al ierarhilor în a treia săptămână din Postul Mare – a Sfintei Cruci - 10 ore în urmă
Propunere legislativă: Limitarea cheltuielilor lunare la jocurile de noroc pentru prevenirea dependenței - 11 ore în urmă
Evenimentul tradițional „Hora la Prislop” aniversează ediția cu numărul 50; Când va avea loc
În perioada 27-28 august, evenimentul tradițional de referință „Hora la Prislop” aniversează ediția cu numărul 50. Timp de două zile, cea mai înaltă trecătoare din Carpații Orientali va constitui punctul de întâlnire a trei județe.
Autăritățile din Maramureș, Suceava, Bistrița-Năsăud își vor uni din nou eforturile, astfel încât cea de-a 50-a ediție a festivalului „Hora la Prislop” să fie una cu adevărat memorabilă.
Alături de organizatori, un aport considerabil la reușita acestei ediții îl vor avea și partenerii evenimentului: Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Liviu Borlan” Maramureș, Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș, Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare”, Muzeul de Științe Atronomice Baia Mare, Serviciul Public Județean Salvamont Maramureș.
Fiind vorba despre o ediție aniversară, de această dată manifestările din cadrul evenimentului se vor întinde pe parcursul a două zile. Prima zi va debuta cu o paradă moto cu participarea cluburilor Rock ‘N Road si Nord 6 Riders din Maramureș, împreună cu cluburile partenere din Suceava și Bistrița-Năsăud. Programul acestei zile se va încheia cu un concert folk-rock, Focul Viu, Florin Chilian, Iris și Nightlosers fiind responsabili de spectacol.
În data de 27 august, după slujba religioasă oficiată la Mănăstirea Prislop, se va da startul petrecerii, această zi a festivalului fiind dedicată folclorului autentic. Pe scena din Pasul Prislop vor urca: Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, Ansamblul Artistic Profesionist „Ciprian Porumbescu”, Ansamblul Folcloric Cercănelul și grupuri folclorice din județele Suceava și Bistrița-Năsăud. Pe lângă toate acestea, din programul evenimentului nu vor lipsi nici parada cailor, ateliere de creație, demonstrații gastronomice, observații astronomice, tradiționalul târg al meșterilor populari și o tabără dacică cu tematică istorică.