Share
Festivalul de Colinde, Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni din Sighetu Marmației a ajuns la cea de-a XXX-a ediție

Festivalul de Colinde, Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni din Sighetu Marmației a ajuns la cea de-a XXX-a ediție

Sighetu Marmației a găzduit duminică, 15 ianuarie, cea de-a XXX-a ediție a Festivalului de Colinde, Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni, eveniment care are loc în fiecare an în perioada sărbătorilor de iarnă după calendarul iulian.

Acesta a fost organizat de Uniunea Ucrainenilor din România – Filiala Maramureș, în parteneriat cu Vicariatul Ortodox Ucrainean din România.

„Suntem un oraș privilegiat, unde bogăția tradițiilor, a culturilor diferitelor etnii prezente în Sighetu Marmației se păstrează, se respectă și se transmit cu sfințenie, iar faptul că anul acesta Datinile prietenilor nostri ucrainieni coincid cu Ziua Culturii Naționale a României, este o confirmare a faptului că la noi Cultura Națională îmbrățișează cu respect culturile conaționalilor nostri de diferite etnii.

Am avut bucuria de a fi oaspeți a sute de etnici ucrainieni sosiți din toate colțurile României, dar și din Ucraina și Republica Moldova, cărora li s-au alăturat distinse oficialități din țară și străinătate” – transmite primarul Vasile Moldovan.

Festivalul a debutat cu Sfânta Liturghie în frumoasa biserică ortodoxă ucraineană din centrul orașului. Apoi, grupuri de colindători, îmbrăcați în costume populare specifice localităților cu populație majoritar ucrainană au pornit în paradă până în parcul central unde are loc tradiționalul concert de colinde.

 


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.



Lasă un comentariu