În Groșii Țibleșului se organizează procesiunea „Prin cruce spre lumină” - 60 minute în urmă
ACS Athletic Tg. Lăpuș, două zile de activități atletice și rezultate notabile - 2 ore în urmă
Copiii din Seini au participat la o vânătoare de ouă de Paști - 2 ore în urmă
Artistul Mircea Bochiș vernisează în Cluj-Napoca expoziția „Piese de identitate” - 5 ore în urmă
143 de tineri din toate colțurile țării, dar și din Republica Moldova s-au înscris la Concursul de Eseu Filosofic „Emil Cioran” - 5 ore în urmă
Auchan deschide un nou hipermarket cu prețuri care scad pe măsură ce pui în coș - 6 ore în urmă
Cum vrea George Simion să deschidă ușa în Republica Moldova - 7 ore în urmă
România prinsă între datorii și indecizie - 7 ore în urmă
Câți bani poți câștiga dacă aluneci într-un bar? - 7 ore în urmă
Tinerii ATOCEM contribuie la pictarea Catedralei Episcopale Baia Mare printr-un atelier de încondeiat ouă - 8 ore în urmă
Handbal feminin meciuri amicale: În Baia Mare între Crăciun și Revelion în Polivalentă a avut loc un triunghiular. El a fost adjudecat de gazdele de la Minaur!
Handbal feminin meciuri amicale: În Baia Mare între Crăciun și Revelion în Polivalentă a avut loc un triunghiular. El a fost adjudecat de gazdele de la Minaur!
De marți până joi, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda unui triunghiular organizat de CS Minaur. Alături de echipa noastră, la turneu au mai fost prezente Gloria Bistrița și HC Zalău. În primul meci al turneului, CS Minaur a învins cu 32-27 pe HC Zalău, arată csminaur.ro.
A urmat miercuri jocul dintre Zalău și Bistrița (32-23 pentru echipa antrenată de Gheorghe Tadici), pentru ca în ultima zi, Minaur să treacă de Bistrița cu 35-27. Minaur a condus meciul cu Bistrița de la început la sfârșit, având în mai multe rânduri 10 goluri în plus, ba chia și 11 la un moment dat: 26-15 (41). Băimărencele au evoluat frumos, au marcat goluri multe în ambele partide și au încheiar fără înfrângere seria meciurilor de pregătire, lângă aceste două disputate în Baia Mare fiind și alte trei jucate la Cupa Consiliului Județean Sălaj.
CS Minaur Baia Mare – Gloria Bistrița: 35-27 (17-10)
Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 350 spectatori
Au arbitrat: Alexandru Apostu – Florin Chinde (Baia Mare)
Aruncări de la 7m: 4-10 (transformate: 4-7; au ratat: Iuganu, Dincă, Lazăr). Minute de eliminare: 6-6
CS Minaur: Cristina Enache (8 intervenții, a apărat și un 7m), Amra Pandzic (7 intervenții) – Jelena Lavko 5 (4 din 7m), Yaroslava Burlachenko 3. Alexandra Severin 1, Maria David 1, Angela Cioca, Ana Maria Tănasie 3, Eva Kerekes 3, Karoline Helena de Souza, Cristina Laslo 5, Aleksandra Zych 1, Andreea Țîrle 2, Maria Groșan 1, Asuka Fujita 6, Andreea Popa 3, Anca Polocoșer 1. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
Gloria Bistrița: Valentina Salamakha (11 intervenții), Ana Maria Măzăreanu – Nicoleta Dincă 6 (3 din 7m), Maria Țanc, Miruna Pica, Florina Chintoan 4, Jovana Kovacevic 6 (unul din 7m), Diana Lazăr 1, Meike Schmelzer, Roxana Beșleagă 1, Sonia Seraficeanu 3, Ana Maria Iuganu 4 (3 din 7m), Laura Moisă 2. Antrenori: Horațiu Pașca, Marius Novanc, Mihaela Ciobanu.
Primul meci oficial din 2022 va avea loc pe 5 ianuarie, dată la care Minaur va evolua în deplasare cu SCM Râmnicu Vâlcea (ora 18.00, în direct la TVR 1). Mai apoi, pe 9 ianuarie, echipa noastră va debuta în grupele EHF European League, pe teren propriu, cu echipa poloneză MKS Zaglebie Lubin (ora 16.00), mai arată reprezentanții clubului băimărean.
C.Ț.