Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 3 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 4 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 5 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 5 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 6 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 7 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 7 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 9 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 9 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 9 ore în urmă
În a doua zi de Paști: Va avea loc hramul bisericii de lemn din Muzeul Satului Baia Mare, precum și vernisajul unei expoziții
Luni, 25 aprilie, în a doua zi de Paști, în Baia Mare va avea loc evenimentul „Primăvara în satul de pe Dealul Florilor”.
Mai exact, va avea loc Hramul Bisericii monument „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din cadrul Muzeului Satului (ora 10.00), vernisajul expoziției „Găvrilă Hotico Herenta, maistărul arhetipal al Maramureșului”, dar și un moment artistic susținut de Palatul Copiilor Baia Mare, structura Târgu Lăpuș și Sighetul Maramației (ora 12.30).
„De asemenea, dragi copilași, meșteri juniori, iconițele realizate de către voi în cadrul proiectului „Icoane din Șcheii Brașovului”, tehnici de odinioară în pictură pe sticlă și pictura pe lemn, care au fost expuse la Brașov, au sosit înapoi în Maramureș, iar luni le veți putea admira, acestea fiind expuse în incinta Muzeului Satului. Vă așteptăm, alături de părinți, bunici, prieteni să vă bucurați de creațiile minunate realizate de mânuțele voastre!” – este invitația celor de la muzeu.
















