Prognoza meteo pentru Maramureș – 30 aprilie 2025 - 2 ore în urmă
Cum să alegi pantofii bărbătești ideali pentru diferite ocazii – Ghid complet - 8 ore în urmă
Festivalul „Trăistuța cu Tradiții” se va desfășura în Parcul Central din Sighetu Marmației - 14 ore în urmă
Ard focurile-n Maramureș - 15 ore în urmă
Conclavul începe pe 7 mai - 15 ore în urmă
Elev al Școlii „Vasile Alecsandri” Baia Mare, premiat la Olimpiada Națională de Religie Ortodoxă - 16 ore în urmă
Pas important pentru patrimoniul sighetean: Încep lucrările de reabilitare la Cinematograful Mara și Muzeul Maramureșean - 16 ore în urmă
Portul tradițional românesc, sărbătorit printr-un eveniment organizat de Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” - 18 ore în urmă
Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii, a încetat din viață la 76 de ani - 18 ore în urmă
S-a dat undă verde la lucrările de reabilitare energetică a Liceului Tehnologic ”Marmația” - 18 ore în urmă
În timpul slujbelor duminicale: Acțiune de conștientizare a credincioșilor din Baia Mare, în zona lăcașurilor de cult (GALERIE FOTO)
După ce au verificat situația la piscinele din jurul municipiului Baia Mare, dar și zonele aglomerate, precum târgurile, piețele sau terasele, autoritățile județene au verificat și lăcașele de cult. Aproape concomitent, o acțiune a avut loc și în târgul auto de la Satu Nou de Jos.
Acțiunea a avut loc duminică, 12 iunie, și a fost organizată de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Maramureș.
În fapt, CJSU Maramureșa desfășurat o acțiune de conștientizare și de prevenire în zona lăcașurilor de cult cu privire la respectarea măsurilor de protecție sanitară, adoptarea unei conduite sociale responsabile, păstrarea distanței fizice, evitarea contactului direct cu alte persoane și igienizarea mâinilor.
Gestionarea eficientă în prevenirea și limitarea infecției cu SARS-CoV2 o reprezintă respectarea măsurilor de protecție sanitară și a normelor recomandate de specialiști. Autoritățile le mulțumesc tuturor celor care înțeleg că numai împreună vom reuși să depășim această perioadă!
ACTUALIZARE – În urma controalelor, conform reprezentanților CJSU Maramureș, nu s-au constatat nereguli în lăcașele de cult. Nu s-au constatat probleme legate de distanțarea socială ori dotarea cu dezinfectant. În plus, credincioșii au utilizat măștile de protecție în interior.
C.Ț.