KALMÁR ZOLTÁN: Toți pasionații de fotografie se întorc în locurile care i-au inspirat - 1 oră în urmă
Concursul ,,Flori cu șnur de mărțișor” și-a desemnat câștigătorii - 5 ore în urmă
O elevă de la Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus, cel mai mare punctaj din Maramureș la faza județeană a Olimpiadei de Biologie - 6 ore în urmă
În comuna Fărcașa au demarat lucrările de modernizare a infrastructurii de iluminat public stradal - 6 ore în urmă
Horitoarea Floarea Ciuc din Breb a trecut la cele veșnice - 6 ore în urmă
Consultantul lui Călin Georgescu şi-a anunţat candidatura la alegerile prezidenţiale - 9 ore în urmă
Teofil Vlad, primul român care a cucerit cele mai înalte vârfuri de pe fiecare continent - 9 ore în urmă
Sportivi din cadrul Clubului Martial Arts Dojo Baia Mare, pe podium la Campionatul Național de Taekwon-do ITF - 10 ore în urmă
Eclipsa totală de Lună din 14 martie – un spectacol ceresc impresionant - 10 ore în urmă
La Muzeul Satului Baia Mare a debutat proiectul „Plantează o FLOARE, sădește un POM, fă-ți datoria de om”, alături de grupa mare C de la Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș - 10 ore în urmă
Informare meteo: Manifestări de instabilitate atmosferică (și) în Maramureș; Ce indică estimările de specialitate
Agenția Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare valabilă în intervalul 19 mai, ora 13.30 – 21 mai, ora 21.00. Fenomene vizate: manifestări de instabilitate atmosferică.
În intervalul menționat, în cea mai mare parte a țării vor fi perioade de timp în care instabilitatea atmosferică va fi accentuată.
Aceasta se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 15-25 l/mp și pe arii restrânse 30-35 l/mp.
Conform modelelor meteo actuale, zona Maramureșului va fi ceva mai ferită de instabilitatea atmosferică. Mai exact, sunt așteptate averse miercuri, în jurul orelor amiezii până după amiază.
La munte, există posibilitatea unor ploi ceva mai zgomotoase, însă vorbim, cu precădere, de zonele ceva mai înalte ale județului nostru. Totuși, e important de zis că în zilele următoare se va înregistra o răcorire față de intervalul anterior.
C.Ț.