Cinci maramureșeni talentați au înființat Grupul „Coconii de pe sate”: „Dragostea pentru tradiții și folclor este liantul nostru” - 34 minute în urmă
Se anunță o mișcare care ar putea schimba echilibrul de putere în România - 1 oră în urmă
Concert special de muzică, emoție și recunoștință de Ziua Femeii la Budești - 2 ore în urmă
Donald Trump, cel mai iubit politician în Rusia? - 4 ore în urmă
O iarnă plină de realizări pentru Filosofia băimăreană și urmează o primăvară plină de evenimente - 4 ore în urmă
Unitatea canină Salvamont Borșa, formată din Athos și Andreica Nicoară, participă la Conferința europeană a salvatorilor pe pârtiile de schi - 4 ore în urmă
„Rugăciune și cântare în Postul Mare”: Concurs online de pricesne organizat în Episcopia Maramureșului și Sătmarului - 4 ore în urmă
Elevii din Săcălășeni la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare - 5 ore în urmă
Întâlnire a Cenaclului Scriitorilor din Maramureș – 8 martie 2025 - 7 ore în urmă
Reabilitarea Bibliotecii Municipale „Laurențiu Ulici” din Sighetu Marmației - 8 ore în urmă
Elevii cu performanțe remarcabile vor primi bani de la stat
Ministerul Educației a anunțat un proiect destinat să sprijine elevii cu performanțe remarcabile la Evaluarea Națională și Bacalaureat. Elevii din România care obțin media 10 la aceste examene vor primi câte 2.000 de lei pentru Evaluarea Națională și 5.000 de lei pentru Bacalaureat din partea statului. Ligia Deca a explicat că această inițiativă ar putea stimula creșterea numărului de note maxime la examene, având în vedere că în 2024 s-au înregistrat cele mai puține medii de 10: doar 80 de elevi la Bacalaureat și 74 la Evaluarea Națională.
Prezentul proiect de act normativ urmăreşte crearea cadrului normativ al stimulării performanţei şcolare înalte din învăţământul preuniversitar, răspunzând cerinţelor actuale determinate de schimbările produse în legislaţia şi practica naţională şi internaţională”, se arată în nota de fundamentare a proiectului. Astfel, Ministerul Educaţiei ar putea aloca 4.148.000 de lei în total, dintre care 4 milioane de lei pentru absolvenţii de liceu și 148.000 de lei pentru cei de clasa a VIII-a.
Proiectul pus sub consultare prevede:
– Art. 1. Se aprobă acordarea de stimulente financiare în valoare de 2.000 de lei fiecărui absolvent al clasei a VIII-a care a obținut media 10 la evaluarea națională, sesiunea 2024.
– Art. 2. Se aprobă acordarea de stimulente financiare în valoare de 5.000 de lei fiecărui absolvent de liceu care a obținut media 10 la examenul național de bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2024.
Lăcrimioara ZOTA