KALMÁR ZOLTÁN: Toți pasionații de fotografie se întorc în locurile care i-au inspirat - 3 ore în urmă
Concursul ,,Flori cu șnur de mărțișor” și-a desemnat câștigătorii - 7 ore în urmă
O elevă de la Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus, cel mai mare punctaj din Maramureș la faza județeană a Olimpiadei de Biologie - 7 ore în urmă
În comuna Fărcașa au demarat lucrările de modernizare a infrastructurii de iluminat public stradal - 8 ore în urmă
Horitoarea Floarea Ciuc din Breb a trecut la cele veșnice - 8 ore în urmă
Consultantul lui Călin Georgescu şi-a anunţat candidatura la alegerile prezidenţiale - 11 ore în urmă
Teofil Vlad, primul român care a cucerit cele mai înalte vârfuri de pe fiecare continent - 11 ore în urmă
Sportivi din cadrul Clubului Martial Arts Dojo Baia Mare, pe podium la Campionatul Național de Taekwon-do ITF - 12 ore în urmă
Eclipsa totală de Lună din 14 martie – un spectacol ceresc impresionant - 12 ore în urmă
La Muzeul Satului Baia Mare a debutat proiectul „Plantează o FLOARE, sădește un POM, fă-ți datoria de om”, alături de grupa mare C de la Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș - 12 ore în urmă
Istoria seculară a județului: În total, 7 localități maramureșene sărbătoresc astăzi prima atestare documentară! Care sunt acestea, dar și actul!
Istoria seculară a județului: În total, 7 localități maramureșene sărbătoresc astăzi prima atestare documentară! Care sunt acestea, dar și actul!
Sărbătoare pentru mai multe localități din Maramureșul Istoric (centrul și estul județului). Marți, 2 februarie, s-au împlinit 657 de ani de la prima lor atestare documentară.
Lista cuprinde localitățile Borşa, Moisei, Vişeu, Ieud, Sălişte, Săcel şi Bocicoiel. Atestarea a fost făcută într-un document emis la data de 2 februarie 1365, prin care Regele Ludovic dăruiește voievodului maramureșean Balc, fiul lui Sas, și fraților săi Drag, Dragomer și Ștefan, mai multe localități din Maramureșul Istoric confiscate de la Bogdan Vodă.
Redăm textul primei mențiuni documentare a acestor localităţi din Maramureşului Istoric (2 februarie 1365): “Regele Ludovic dăruiește lui Balc, fiul lui Sas, și fraților sei, Drag, Dragomir și Ștefan în recompensa servituțiilor moșia Cuhnea cu pertinențiile sale: Jeud, ambele Vișae, moyseni, Borșa și ambele Seliște, confiscate dela Bogdan Vodă eșit la Moldova și căzut sub nota de infidelitate” – Diplome maramureșene din secolele XIV și XV, autor Dr. Ioan Mihalyi de Apșa.
“Pe 2 februarie 1365, au fost atestate satele Ieud, Bocicoel, „cele două Vişae” (probabil Vişeu de Jos şi de Mijloc), Moisei, Borşa şi „cele două Sălişti” (Săcel şi Săliştea de Sus): „villis Jood, Bachkow, Kethuyssou, Moyse, Bors et Keethzeleste”. Diploma a fost oferită de regele Ludovic cel Mare voievodului Maramureşului Balc, fiul lui Sas şi fraţilor săi, ca recompensă pentru luptele contra „necredinciosului” Bogdan Vodă, întemeietorul Ţării Moldovei. Diploma a fost reîntărită de Regina Maria a Ungariei, pe 22 iunie 1384. Pergament, fragment de sigiliu de ceară, Biblioteca Academiei Române, Bucureşti”, a explicat istoricul și publicistul maramureșean Teofil Ivanciuc.
C.Ț.