Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 2 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 3 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 3 ore în urmă
Elevi de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificați la Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu” - 3 ore în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 3 ore în urmă
Pereche David Soponar și Izabella Bartha de la DanceLight Studio Baia Mare, în Lotul Național al României - 4 ore în urmă
Adunare și sărbătoare în comunitatea armeană din Baia Mare - 4 ore în urmă
Ziua Mondială a Scriitorilor, marcată la Filiala „Nicolae Iorga” a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” - 5 ore în urmă
O nouă întâlnire a Clubului de carte de la Cărturești Baia Mare - 8 ore în urmă
Meteo Maramureș: Vreme caldă în regiunea noastră în viitorul interval! Va fi caracteristică clar unei veri care este în putere! Vezi statistica pe 2 săptămâni!
Meteo Maramureș: Vreme caldă în regiunea noastră în viitorul interval! Va fi caracteristică clar unei veri care este în putere! Vezi statistica pe 2 săptămâni!
Vom avea parte de fluctuații termice în continuare și în intervalul viitor, arată estimările realizate de specialiști în meteorologie, pentru următoarele două săptămâni.
Am intrat deja în vară, așadar tendința de încălzire este evidentă și vizibilă. Ca atare este perfect logic să avem parte atât de zile frumoase și calde cât și de zile mai răcoroase puțin, arată modelele meteo actuale existente în prezent.
Pornind de la intervalul de la 27-29 la 31-34 de grade, în medie în prima zi a intervalului, maximele vor coborî spre de la 22-25 la 27-29 de grade în perioada 22-23 iunie, apoi vor crește spre de la 27-29 la 31-34 de grade în perioada 24-25-26 iunie. Începând cu ziua de 27 iunie și tot intervalul de prognoză variațiile vor fi nesemnificative, astfel încât maximele se vor situa în medie în jurul valorilor de la 25 la 27-29 la 31 de grade. Minimele vor fi de de la 7-9-13-14 grade, mediat regional în primele nopți, apoi vor scădea ușor, dar se vor menține în interval, în 22 iunie, pentru ca apoi să crească spre valori în jurul a de la 7-9-13-14 la chiar 19-20 grade în 27 iunie. Începând cu 27 iunie și tot intervalul de două săptămâni de prognoză variațiile vor fi nesemnificative, media minimelor situându-se în jurul a de la 7-9-13-14 la 19-20 grade, arată modelele meteo actuale existente în prezent.
Probabilitatea de apariție a ploilor va fi mare în intervalul 25 iunie-3 iulie, probabilitatea pentru averse torențiale și cantități mai importante de apă va fi mai puțin ridicată, arată modelele meteo actuale existente în prezent.
C.Ț.