Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 8 ore în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 10 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 10 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 11 ore în urmă
Lupta pentru protejarea agriculturii: fermierii cer măsuri urgente - 11 ore în urmă
Elevi de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, calificați la Concursul Național de Chimie „Lazăr Edeleanu” - 11 ore în urmă
Miculaiciuc Andrei, în vizorul ANI pentru fals în declarații - 12 ore în urmă
Perechea David Soponar și Izabella Bartha de la DanceLight Studio Baia Mare, în Lotul Național al României - 12 ore în urmă
Adunare și sărbătoare în comunitatea armeană din Baia Mare - 12 ore în urmă
Ziua Mondială a Scriitorilor, marcată la Filiala „Nicolae Iorga” a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” - 14 ore în urmă
Meteo Maramureș: Vreme caldă în regiunea noastră în viitorul interval! Va fi caracteristică unei toamne cu ploi mai degrabă! Vezi estimările pe două săptămâni!
Meteo Maramureș: Vreme caldă în regiunea noastră în viitorul interval! Va fi caracteristică unei toamne cu ploi mai degrabă! Vezi estimările pe două săptămâni!
Vom avea parte de fluctuații termice și inclusiv vreme caldă pentru data din calendar în intervalul viitor, arată estimările realizate de specialiștii în meteorologie pentru următoarele două săptămâni.
Vremea se va menține în primele zile cu maxime de la 4-5 la 7-9 grade și chiar vor urca la maxime de la 7 la 9-13 grade, iar apoi vor reveni la normal. Tot în primele zile minimele medii vor fi de la 1-2 la 3-4 grade, ceea ce caracterizează vreme mai caldă decât ar fi normal.
Mai exact la începutul primei săptămâni, temperatura aerului va fi în creștere până la medii ale maximelor de la 7 la 9-13 grade și ale minimelor de la 4-5 la 7-9 grade, valori cu mult peste normele perioadei. După această dată, vremea se va răci semnificativ, însă valorile termice se vor apropia de mediile multianuale specifice perioadei. Media valorilor diurne va oscila până la sfârșitul intervalului între 1-2 și 3-4 grade, iar a celor nocturne vor fi de la -9, -7 la -3 grade.
Probabilitatea pentru precipitații temporare va fi mai ridicată în intervalul primelor zile din ianuarie până la Sfântul Ioan, fiind ceva mai însemnate cantitativ și după data de intervalul 7-9 ianuarie, dar atunci ele vor fi ceva mai puțin însemnate cantitativ, arată modelele meteo actuale existente în prezent.
C.Ț.