Canonul cel Mare la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 7 minute în urmă
Vasile Igna: O viață dedicată literaturii și culturii române - 32 minute în urmă
Aproape 400 de copii s-au înscris la expoziția-concurs „Flori cu șnur de mărțișor” din Vișeu de Sus - 51 minute în urmă
Voce puternică și carismă: Andrea Muj, maramureșeanca născută în Franța, a strălucit pe scena X Factor - 1 oră în urmă
Haos la Spitalul Județean Baia Mare - 1 oră în urmă
Elevii Colegiului de Arte Baia Mare vor participa la un workshop susținut de un profesor de la Universitatea din Salamanca, Spania - 2 ore în urmă
Artistul Ionuț Uivaroși din Urmeniș, invitat în cadrul unui concert de pricesne în Austria - 14 ore în urmă
Joc de Lăsatul Secului în Rogoz: „Păstrăm cu drag acest obicei din bătrâni, care adună laolaltă fete și feciori, tineri și bătrâni, iubitori de tradiție” - 16 ore în urmă
Vizită oficială a Ambasadorului Japoniei în România la Sighetu Marmației - 16 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Săbișa are un nou paroh - 17 ore în urmă
Noaptea minții: Șapte sancțiuni și un dosar penal la Sighetu Marmației, din cauza încălcării restricțiilor; Ba chiar în timpul deplasării convoiului, un șofer a vrut să depășească poliția
Polițiștii maramureșeni împreună cu celelalte structuri teritoriale abilitate în respectarea prevederilor legale pe perioada stării de urgență iau măsuri ferme și aplică legea față de persoanele care nu respectă măsurile regimului de carantină sau încalcă alte prevederi ale Ordonanțelor Militare.
După ce polițiștii din Sighetu Marmației s-au sesizat din oficiu, în urma postării pe o rețea de socializare a unei înregistrări video din care a reieșit că mai multe persoane aflate într-un centru de carantină nu respectă restricțiile prevăzute în ordonanța militară, au fost identificate șapte persoane care au încălcat legea și a fost întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor. De asemenea, jandarmii maramureșeni au aplicat două sancțiuni contravenționale.
„Direcția de Sănătate Publică Maramureș a dispus pentru aceste persoane măsura de reluare a carantinării instituționalizate, pe o perioadă de 14 zile, cu plata cheltuielilor aferente. În acest context, în cursul zilei de astăzi, 8 aprilie, aceste persoane au fost preluate din centrul de carantină pentru a fi transferate într-un alt centru de carantină, iar deplasarea s-a realizat în convoi, cu vehicule escortate de către structurile de ordine: În timpul deplasării șoferul unui autoturism a încălcat marcajul longitudinal continuu și s-a angajat în depășirea vehiculului antemergător al poliției. Șoferul a fost sancționat contravențional și ca măsură complementară s-a dispus reținerea permisului de conducere” – a declarat Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureș.
C.Ț.
Citește și