Spectaculos! Salvare aeriană dramatică în Munții Maramureșului - 5 ore în urmă
Cinci pași simpli pentru a învăța mai bine - 6 ore în urmă
Obezitatea în creștere la tineri: Riscuri majore pentru sănătate - 8 ore în urmă
Seară de quiz la Shura Bistro Caffe – Provocare pentru minți istețe - 9 ore în urmă
Mărțișoare tradiționale realizate de micuții de la Gradinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș - 9 ore în urmă
Polițistele Secției 2 Poliție Rurală Bogdan Vodă, alături de o bunicuță care trăiește singură - 9 ore în urmă
Lăsarea de sec în satele din Maramureș - 9 ore în urmă
Trei eleve din cadrul Școlii de Artă Sighetu Marmației s-au reîntors acasă cu premii de la Festivalul-Concurs Național de Folclor „Cântec din Țara de Sus” - 9 ore în urmă
PS Iustin: „Postul, pentru adevărații creștini, este prilej de bucurie și râvnă sporită pentru a înmulți rugăciunea smerită, nevoință asumată și iubirea milostivă prin fapte bune” - 10 ore în urmă
Proiectul „FILON DE ROMÂNIA” în Baia Mare – Promovarea autenticității românești la nivel global - 11 ore în urmă
O nouă alertă Salvamont: În județul Maramureș un bărbat a primit ajutorul salvatorilor montani! Un cioban cu oi în aproapea frontierei protagonist!
O nouă alertă Salvamont: În județul Maramureș un bărbat a primit ajutorul salvatorilor montani! Un cioban cu oi în aproapea frontierei protagonist!
Acțiune în derulare a SPJ Salvamont Maramureș în zona Vf. Poloninca, foarte aproape de frontiera cu Ucraina, acum arată reprezentanții SPJ Salvamont Maramureș.
Bărbatul de 63 ani care a sunat la 112, cioban la o stână din zonă, acuza dureri puternice în piept și dificultăți de respirație fiind din spusele sale și bolnav cronic. Din păcate inițial nu a putut fi localizat din cauza unui telefon rudimentar pe care îl folosește și din cauza semnalului telefonic deficitar în zona menționată.
Salvatorii montani care s-au deplasat la caz (cu viteza legală și fără a avea prioritate in trafic chiar daca e urgență venită prin 112, fiindcă legea e tot așa, deficitară!) au urcat cu autospeciala din dotare până unde le-a permis drumul forestier, după care au luat zona la pas cu echipamentele de salvare pentru a-l găsi pe cioban și a-i acorda primul ajutor calificat.
În cele din urmă, bărbatul a fost gasit. I-a fost verificată starea de sănătate (se pare că acesta consumase și alcool), după care a fost transportat până la locul de unde a fost preluat de echipajul SMURD venit în sprijin. Salvatorii montani au făcut echipă cu un coleg de la Poliția de Frontieră din Bistra aflat în timpul serviciului și care le-a ușurat sarcina căutării bărbatului datorită cunoașterii zonei. Salvatorii montani au așteaptat stabilizarea barbatului iar îm momentul în care echipajul medical a pornit spre unitatea medicală cea mai apropiată aceștia s-au retras la bază, fapt care s-a și întâmplat.
C.Ț.