„Dar de suflet pentru mama”: În Târgu Lăpuș se organizează un concurs special cu prilejul zilei de 8 Martie - 2 ore în urmă
„Iubește Moroșenește”: Artiști de renume vor aduce voia bună la evenimentul devenit deja tradiție - 4 ore în urmă
Teatrul Municipal Baia Mare anunță premiera spectacolului „Gregor” pe 15 februarie - 7 ore în urmă
Noi percheziții în cazul campaniei lui Călin Georgescu - 8 ore în urmă
Vitrina de carte a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu”: În memoriam Dr. Ilie Gherheș (1 ianuarie 1962 – 11 februarie 2025) - 8 ore în urmă
Artista Gabriela Ardusătan împlinește azi o frumoasă vârstă - 8 ore în urmă
În Sighetu Marmației va avea loc un simpozion omagial în memoria poetului Grigore Vieru - 8 ore în urmă
Copiii români din Lyon sunt invitați la un atelier de lectură; Poveștile vor fi citite de vişeuanca Anuţa Pop - 9 ore în urmă
Muzeul Satului Maramureșan din Sighet, printre cele mai apreciate muzee din România - 9 ore în urmă
12 februarie: Lună plină – Luna Zăpezii - 9 ore în urmă
Omul de zăpadă, vedeta zilei de 18 ianuarie
Începând din anul 2011, în ziua de 18 ianuarie este celebrată Ziua Internațională a Omului de Zăpadă. Se presupune că a fost aleasă această dată deoarece cifra 8 simbolizează omul de zăpadă iar 1, reprezintă bățul său.
Ideea a venit de la un mare fan care deține o colecție impresionantă de oameni de zăpadă. Germanul Cornelius Graetz are în casa lui, peste 3.000 de exemplare, confecționate din textile, sticlă sau lemn.
În cartea „Istoria Omului de Zăpadă”, autorul Bob Eckstein presupune că oamenii de zăpadă au fost creați în Epoca Medievală.
În anul 2003, în Japonia, locuitorii orașului Sapporo au construit peste 12.000 de oameni de zăpadă, mai mulți decât populația localității.
Cel mai mare om de zăpadă a fost sculptat în America, în anul 2008, având o înălțime de 37,21 metri.
Printre cei mai renumiți oameni de zăpadă din cărți sau filme sunt: Olaf, Jack Frost și Frosty.
Omul de zăpadă a însemnat întotdeauna un simbol al bucuriei anotimpului iarna.
Pentru a-l sculpta, fiecare dintre noi a apelat la imaginație și creativitate, astfel încât au fost și vor mai fi, Oameni de zapadă fericiți, triști, mici de statură, înalți, îmbrăcați mai ponosit sau în trend cu moda.
Lăcrimioara ZOTA